Ha tél, akkor cinkeparádé: most éppen a Mecsekből közvetítjük! (képriport)


A kék cinege, sokszor becézően kékcinke (Cyanistes caeruleus) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a cinegefélék (Paridae) családjába tartozó apró termetű, közismert és közkedvelt madárfaj, az európai régió egyetlen sárga-kék cinegefaja. 

Gyakorlatilag az egész kontinens területén találkozhatunk vele, de Észak-Afrika mediterrán területein és a Közel-Kelet kevésbé száraz vidékein is megél. Egyedül a különösen hideg övezeteket kerüli, de az ember közelségéhez jól alkalmazkodott.


A széncinege, sokszor becézően széncinke (Parus major) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a cinegefélék (Paridae) családjába tartozó apró termetű, közismert és közkedvelt madárfaj. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1984-ben a többi cinkével együtt, majd 2011-ben önállóan „az év madarává” választotta.


Vele is szinte egész Európa területén találkozhatunk, de a mediterrán Észak-Afrikában és a Közel-Kelet kevésbé száraz vidékein is megél. Ázsiában Oroszországtól Japánig és Kínától Indiáig hatalmas területen él. Egyedül a különösen hideg és a sivatagos övezeteket kerüli.



MTI

Fotók: MTI Fotó - Sóki Tamás

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kövesd élőben, és láss csodát: az élet gyönyörű pillanatai, reggel, délben vagy este!

Kövesd élőben, és láss csodát: webkamerán a széncinege fészekrakása és költése

Amikor a kávéfolt hasznos - ötletes képeslapok, amiket a bögréd nyoma tesz teljessé

A képeslapok, legyenek bármily gyönyörűek, mára már kezdenek kiveszni a köztudatból, de egy-egy ötlettel, hatalmasat lehet dobni, az amúgy unalmas, egyszerű képeslapon.

Ilyen kiállítás még nem volt Magyarországon

Április 24. és október 31. között Marc Chagall 148 alkotása látható a pécsi Martyn Ferenc Múzeum Káptalan utcai épületében.

Rendkívüli fotók: eltűnt egy magyar város! (képriport)

Január 5-én este sűrű köd borította el Salgótarjánt: csupán a város fényei pislákoltak a megyeszékhelyhez tartozó Pécskő csúcsáról fotózva.

Nem gondoltuk volna, de igaz: a madarak is be tudnak csípni

Egy nyírségi gyűrűzőtáborban például háromszor is befogták már ugyanazt az erősen szilvacefreszagú kékcinegét.


NAPI BOLDOGSÁG