Nem gondoltuk volna, de igaz: a madarak is be tudnak csípni

Vannak madarak, amelyek kifejezetten szeretik a dértől megcsípett, fagyott, fonnyadt bogyókat, aztán rendre be is csípnek tőlük - egy nemrégiben megjelent hír szerint Kanadában már alkoholelvonó is létezik az ilyen állatoknak. A hortobágyi madárkórház szakembere szerint ilyesmi Magyarországon legfeljebb csak nyáron, ősszel fordulhat elő, amikor a lehullott gyümölcsök erjedésnek indulnak.

A hulló epret például a kacsák fogyasztják előszeretettel, de olyasmire is volt példa, hogy egy nyírségi gyűrűzőtáborban háromszor fogták be ugyanazt a minden esetben erősen szilvacefreszagú kékcinegét.

Kékcinege - közülük is "karmoltak" már be páran


A madarakra ugyanúgy hat az alkohol, mint az emberekre, a mozgásuk koordinálatlan lesz, a figyelmük elszáll, így könnyebben ragadozók vagy közúti baleset zsákmányául is eshetnek. Részeg madarat ugyan még senki nem hozott a 15 éve működő hortobágyi madárkórházba, de műtét során, amikor 70 százalékos alkohollal kellett kezelni az állatot, már sikerült előidézni ezt az állapot.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa azt mondta, nálunk leginkább a hatalmas, 5-10 ezres tömegekben vonuló, szinte csak gyümölcsöt evő csonttollú esik bűnbe, „karmol be”, ami egyébként elég feltűnő és szórakoztató jelenség is, ám egy félig bódult madár nagyon könnyű zsákmány is.

Csonttollú - ő csíp be a legtöbbször
MTI Fotó: Komka Péter


Ez így egyébként egy evolúciós próbakő is – tette hozzá a szakember, aki felidézte, hogy a gyakorlatilag természetes ellenség nélkül élő koala például az egész életét ilyen kába állapotban éli le, folyamatosan eszi az eukaliptuszt, és napi 23 és fél órát alszik. A "madárdetoxikálót" egyébként Orbán Zoltán inkább jól sikerült marketingfogásnak tartja, mint valódi megoldásnak, ezek az állatok ugyanis nem igazán szorulnak segítségre.


MTI/Ma reggel

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Gyönyörű szép a 2017-es év madara

Internetes szavazással választották meg 2017 év madarát. Vajon melyik lett ez a csodaszép madár? Mutatjuk fotóval és a legfontosabb információkkal együtt.

Ezért bújnak egymáshoz a madarak - lélekemelő fotósorozat

Többé már nem fedi homály, hogyan tartják magukat melegen az egymáshoz bújó állatok.

A világ egyik legszebb természeti jelensége most zajlik nálunk!

Gyönyörűvé teszik az őszi alkonyatot a vonuló darvak. A világ egyik legszebb természeti eseménye az alkonyathoz kötődő szárnyalás. Most zajlik nálunk is - csak nézz fel kora este az égre.

3500 madáretetőt készített repülő barátaink védelméért

A madarak azon kevés állatok közé tartoznak, melyek még köztünk, a városokban élnek. Projektjét éppen azért kezdte el, hogy ez a jövőben se legyen másként.


NAPI BOLDOGSÁG