Nem csak nagyanyáink szerették - a legszebb vályogházakból válogattunk



A Szupervályog egy földzsák-építési módszer, amelyet az iráni származású, később Amerikában élő építész és felhőkarcoló specialista Nader Khalili (1936-2008) fejlesztett ki.


A technika egymásra rétegzett, földdel vályoggal megtöltött körszövött zsákokat vagy hosszú tömlőket használ, így hoz létre egy tömör, szilárd szerkezetet. A struktúrákat ideálisan kihasználó végeredmény egy méhkaptár alakú épület, ívekkel, kupolákkal és boltozatokkal, amelyek erős, ugyanakkor esztétikus, egyszeresen és kétszeresen ívelt kagylóhéj-szerkezetet formálnak.

A technológiával egyenes falakat, eddig megszokott épületeket is létre lehet hozni. Szinte mindegyik ismert technológiával kombinálható (vasbeton, tégla, fa, szalma). A Szupervályogot az utóbbi két évtizedben a "Natural Building" (Természetes Építkezés) és a "Sustainability" (Fenntarthatóság) mozgalmak követői növekvő érdeklődéssel figyelik. Mivel nem drága, könnyű felépíteni és helyileg beszerezhető alapanyagokat használ, tartós használatú menekülttáborok építésére is javasolt.


Szabályos? Igen!

Természetes anyagokból házat építeni sehol sem egyszerű a szigorú szabályozás miatt, de szerencsére a szupervályog teljesen elfogadott és szabályos építkezési forma. A hivatalos ÉMI-engedély nem szükséges a helyben, egyedileg előállított építőanyaghoz , de pont emiatt  a tervezési dokumentációnál a szokásosnál is részletesebbnek kell lenned - mindebben szerencsére sokan segítenek a szupervályog hazai képviselői.



Pozitiv Nap / szupervalyog.com / lemon.hu


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ezen a belga templomon ámul a világ! Ha megnézed közelebbről, érteni fogod miért

Első ránézésre csak egy vidéki templomnak tűnik a belga városkában, Borgloonban. Azonban közelebbről megvizsgálva derül csak ki: sokkal látványosabban hirdeti Isten igéjét, mint a többi egyházi épület!

Álmokból szőtt otthonok: ilyen lenyűgöző még ma is Gaudí "Kőbányája" (képriport)

Amikor a világ egyik legkülönösebb építésze úgy érezte, hogy álmai szertefoszlanak, művészetének összegzéséül egy olyan bérházat alkotott, aminek még ma sincs párja. Megmutatjuk több mint 100 év távlatából Barcelona egyik ékkövét: a Casa Milát, vagy ahogy a helyiek csak emlegetik a "Kőbányát".

"Por a porhoz" - Az idő és a természet hatalma (képriport)

A már haszontalanná vált épületeket a legtöbbször magukra hagyják az emberek. De mi lesz ezután ezekkel a helyekkel? Üresen várják a pusztulásukat vagy visszaadják helyüket a természetnek?

Újabb pontok a bakancslistára - Lélegzetelállítóan szépek ezek a sziklák közé épült olasz falvak

Ezek a sziklák közé épített olasz települések nem meglepő módon a turizmusból tartják fenn magukat.

Így tiszteljük a természetet az építészet által! (képriport)

Van, ahol nem vágják ki a fákat. Igen, van ahol ehelyett azok életben tartása a cél. Nemes gondolat és még nemesebb, ha ezt tett követi.


NAPI BOLDOGSÁG