Öt dolog, ami jobb online, mint offline


Online vásárlás, online társkeresés, online munka – van, aki szerint ezek mind jobbak, mint a “valódi” párjuk. Ezzel párhuzamosan attól is folyamatosan rettegünk, hogy a digitális világ átveszi a hatalmat a valódi fölött.


A személyes preferenciákon és a mátrixfóbián túl azonban néhány tevékenység online változata egészen biztosan környezetkímélőbb, mint az offline, és ezeket nyugodtan végezhetjük számítógépen keresztül, anélkül, hogy attól félnénk, a világháló teljesen magába szippant és megszűnik külső, valódi életünk.

1. Puzzle

A puzzlerakás elsősorban magányos szórakozás, bár baráti társaságban el lehet képzelni egy ötezer darabos kirakós közös megalkotását. Utóbbinak nem, a magányos unaloműzésre vágyóknak viszont határozottan ajánlott az online puzzle, mivel rengeteg előnye van. Például nem kell a papucsban vagy a macska szájában keresni a fránya utolsó darabkát, a kis kapcsok nem szakadnak el, és egyes változatokban azon sem kell agyalni, hogy ez a négy oldalán tökéletesen egyforma, égdarabka fejjel lefelé vagy hogyan is talál bele a nagy kék felületbe. Nem utolsósorban pedig végtelen számú puzzle-t rakhatunk ki vagy alkothatunk, bármilyen képből. Például a Jigidi.com oldalon hatalmas mennyiségű kész kirakós van, és egy regisztráció után magunk is bármit puzzle-osíthatunk.

2. Telefonkönyv


Amerikában komoly mozgalom indult az Arany oldalak nyomtatott változatának beszüntetéséért, itt még nem tartunk ennél, de megfontolandó lenne. Az Arany Oldalak több mint 1 millió példányban jelenik meg évente, miközben a benne levő információk többsége – a magánszemélyek telefonszáma mindenképp – a honlapjukon is megtalálhatók. Való igaz, hogy nem vagyunk mindig internetközelben, amikor egy telefonszámra szükség van, illetve az utcai telefonoknál is jól fog, de ezek lassacskán kimennek divatból.


Amerikában már egy olyan törvény is kiverte a biztosítékot a telefonkönyv-kiadóknál, amely azt fogalmazta meg, hogy a lakosságnak joga van eldönteni, kell-e neki nyomtatott telefonkönyv vagy sem. Az ingyenesen kiküldött könyv forgalmazója azzal érvelt, hogy a törvény a kiadó szabad véleménynyilvánításhoz való jogát korlátozza.

3. Kérdőívezés

Evidencia, hogy online kérdőívet készíteni sokkal olcsóbb, mint papír alapút, illetve az adatok feldolgozása is lényegesen gyorsabban történhet meg. Mégse elsősorban a kérdező, hanem a válaszadó szempontjából állíthatjuk azt, hogy jobb az online kérdőív: a kényelmetlen kérdésekre nagyobb arányban válaszolnak őszintén a számítógép mögül, mint élőben, tekintve, hogy az élő kérdezés során akaratlanul is előbukkan a megfelelési kényszer.



A felmérést készítő cégek, intézetek nem valószínű, hogy átállnának kizárólag online kérdezésre. Ennek egyik fontos oka, hogy a teljes lakosság nem érhető el interneten keresztül, ebből kifolyólag a minta reprezentativitása – főleg anonim kérdőívek esetén – megkérdőjelezhető. Azonban a hibrid módszerek alkalmazása egyre elterjedtebb, így a papírfogyasztás is csökken.

4. Magáncélú fotózás

A piac befolyásolta a fogyasztókat, a fogyasztók a piacot, a technológia fejlődése mindkettőt – ennek eredményeképpen már alig lehet filmes fényképezőgépeket vásárolni. A profi fényképészekről nem szólunk itt, de a saját használatra készített családi, nyaralási, esküvői, stb. fotók sokkal jobban készíthetők és tárolhatók digitálisan. Arról nem is szólva, hogy a digitális gépek elterjedésével a fotók száma mennyire megsokszorozódott, hiszen már nem kell azon agyalni, hogy vajon hány fér még el a 36 kockás tekercsen, csak a fontos pillanatot kapjuk el, aztán hívjuk elő jó pénzért, hogy esetleg csak akkor derüljön ki, hogy Pistike feje a nagyapa lábához került.

5. Számlafizetés



Elvileg minden papír alapú dolog környezetkímélőbb online, de amíg az e-könyv és a valódi könyv választásánál nem csak gyakorlati szempontok érvényesülnek, az nehezen feltételezhető, hogy valakit gyengéd érzelmek fűzzenek a villanyszámlához. Ma már nálunk is szinte minden számlát online lehet intézni, ami nemcsak környezetbarát, hanem időtakarékos is.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

Az igazság, ami az emberek online fotói mögött van

Naponta több millió ember fotózza magát, ebédjét, hobbiját, pillanatát, akármijét a legnagyobb online közösségi oldalakra (Instagram, Facebook), hogy eladja magát, esetleg még egy új identitást is felkapjon. Olyan képeket készítenek, amik idilliek, tökéletesek és meglehetősen sterilek. Egy Bangkokban élő fotós megmutatta, hogy mi áll a hamis Instagram-fotók mögött. Egy vietnami fiatalokból álló csapat, pedig zseniális leleplező videót készített. Mutatjuk!

Nézd élőben az antarktiszi pingvinek mindennapjait!

Az oxfordi kutatók az internetezők segítségével szeretnék megmenteni a pingvineket.

Mit tennél, ha egy napig nem lenne interneted, sem okoskütyüd?

A kérdés költői, mégis a választás a Miénk, a Tied, az Enyém. Szóval játszunk el a gondolattal: 24 órán át kütyü, wifi, iphone, tab és egyéb netcsatlakozásra alkalmas eszköz nélkül kellene/lehetne léteznünk - mindez mit hozna ki belőled?

Valóság kontra vetítés a közösségi oldalakon? Addig mi csak nevetünk...

Előfordul, hogy egy online feltöltött kép olykor-olykor csal, de csak egy „icipicit”, azt is a feltöltő személyének népszerűsége érdekében… Valójában sajnálatos tény, hogy manapság ennyiféle módon hazudhatunk, csak azért, hogy mások szemében szebbnek és jobbnak tűnjünk. Azonban nem csak felháborodni lehet a csaló képfeltöltőkön, néhány képösszevetés és jobbat nevethetünk, mint a klasszikus, sokat hallott vicceken.


NAPI BOLDOGSÁG