Bár a fűszereket már több ezer éve ismerjük, jótékony hatásukat még csak most kezdjük igazán felfedezni. Ennek ellenére a többség még mindig abban a tévhitben él, hogy a fűszerek semmivel sem járulnak hozzá életünkhöz azon túl, hogy megízesítik az ételeinket. Pedig ez óriási tévedés!
Tévhit a fűszermentes diéta?
Óriási tévedés, hogy egy fűszer csak ízesítésre alkalmas, legalábbis ezt mondják a táplálkozási szakértők, akik nem győzik felhívni a figyelmet arra, hogy az évezredek óta ismert – sőt sok országban elismert – fűszernövények bizony nemcsak a főzésben, de az egészségünk megőrzésében is komoly szolgálatot tesznek. Vegyük például Indiát, ahol még most is nagyon erős a fűszerkultúra: egy ideje az országban egyre többen hódolnak az úgynevezett „nyugati diétának”, vagyis egyre többen eszik a zsíros, egészségtelen ételeket. Ezzel párhuzamosan nőni kezdett a szívbetegek és az elhízással kapcsolatos problémák száma, amit az ottani szakértők egyértelműen a fűszermentes ételek számlájára írtak, mondván: akik egészségtelenül (fűszermentesen) étkeznek, elvesztették a védettséget, amit ezek a növények okoznak.
Lássunk most néhány – a világon mindenhol – népszerű növényt, amiknek kiemelkedő a jótékony hatása.
A
chiliről tudjuk, hogy csíp, és hogy fantasztikusan jó párost alkot a csokoládéval, azt viszont már kevésbé, hogy segíthet felgyorsítani az anyagcserét. Másrészt csillapítja az éhséget, és felgyorsítja az agyban zajló kémiai folyamatokat is, ráadásul kiképzi a gyomrot a különféle bacilusok ellen. A
gyömbér nem agresszivitásával, hanem inkább gyengédségével tesz jó szolgálatot. A fűszer ugyanis nyugtatja a gyomrot, csillapítja a hányingert, különösen műtétek és kemoterápiás kezelések után. Emellett tele van olyan anyagokkal, amik hatékonyak a gyulladások ellen, és remek izomláz ellen is például. A
fahéj a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek hasznos, hiszen stabilizálja a vércukorszintet, a sáfrány – teába vagy rizsbe szórva – remek kedélyjavító.
Mindennapi és mégsem hétköznapi zöldfűszereink
Bazsalikom - az indiai eredetű növény leginkább Olaszországban terjedt el. Méghozzá annyira, hogy nélküle az olasz konyhaművészet elképzelhetetlen lenne. Indiában a bazsalikomot a természetgyógyászok és az orvosok egyaránt a megfázásos betegségek esetén használják, illetve szerintük jól alkalmazható a szellem erősítésére is. A bazsalikomból készült illóolajnak pedig hangulatjavító hatást tulajdonítanak.
Kakukkfű - a belőle készülő illóolaj antibakteriális hatású, serkenti az emésztést, elmulasztja a torokfájást és a könnyű náthát, emellett biztosítja a mély alvást is. Ha gőzfürdőt készítünk belőle az arcunk számára, gyorsan kitisztítja a pórusainkat, és megelőzhetjük vele a torok- és melléküreg-gyulladásokat.
Medvehagyma - az ínyencek titkos fegyvere! A zöld levelek ugyanis enyhén fokhagymaízűek, így kihagyhatatlanok például a pestóból, az ízletes szószokból, salátákból vagy levesekből. Kéntartalmú hatóanyagai miatt óvja a szívet és a keringési rendszert, az emésztőrendszert pedig felpörgeti. C-vitamin tartalma nagyon magas!
Petrezselyem - formáját tekintve kétfélét különböztetünk meg: a fodros, díszítésre alkalmasat, és az intenzívebb ízű, sima levelűt. Mindkét növény rengeteg C-vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezen kívül erősítik az egész szervezetet, új energiával töltenek fel, és felébresztik a fáradt férfiakat. Egy csokor petrezselyem elfogyasztása háromórányi alvást helyettesít. A legfrissebb vizsgálatok szerint hatékony védelmet nyújt a mellrák kialakulása ellen is.
Amilyen büdös olyan egészséges - gyógyító fokhagyma
A fokhagyma nem csak fűszer, hanem remek orvosság és egészségmegőrző csodaszer is. Hatóanyaga a mintegy 1% kéntartalmú alliin nevű illóolaj. Amikor a hagymát aprítjuk vagy törjük, az alliin átalakul allicin nevű vegyületté, melynek a növény azt a jellegzetes szagot köszönheti, melyet a fogyasztása után még másnap is érezni a buszon. De a szagon kívül még más szerepe is van az allicinnek.
Az allicin reakcióba lép a szervezetet megtámadó baktériumokban vagy parazitákban levő kéntartalmú fehérjék csoportjával, és gátolja azok működését. Emellett antioxidáns vegyület is, tehát megköti a szabad gyököket. Hatóanyagainak köszönhetően remek baktérium- és vírusölő szer, de hat a gombák és az élősködők ellen is. Egy gerezd fokhagyma nagyjából 100 ezer penicillinegység baktériumölő hatásával egyezik meg. A fokhagyma tehát remek orvosság, mely nemcsak a légutakat tisztítja és a náthát űzi el, hanem számos, sokak által nem is mert gyógyító hatása van:
• Emésztést elősegítő,
• bélfertőtlenítő,
• bélféregűző,
• vérnyomáscsökkentő,
• epe- és májműködést elősegítő,
• érelmeszesedés ellen is hatásos.
Még szerencse, hogy a magyar konyha nem szűkölködik a fokhagymával készülő ételekben!
Télen még melegítenek is…
A tél derekán járunk, hideg, zimankós az idő, és ez sokunknál együtt jár azzal, hogy majd' megfagy a kezünk, lábunk. Ez ellen azonban tehetünk: aki fázós, figyeljen a táplálkozására, fogyasszon melegítő hatású fűszerelet, vagy olyan ételeket, amik ezeket tartalmazzák. A megfelelő fűszerek: a fahéj, az édeskömény, az ánizs, a csillagánizs, a szegfűszeg, a kardamom, a csili, a fűszerpaprika, a gyömbér és a fokhagyma mind-mind képes „befűteni” a testünket a téli időszakban. Ezeket a fűszereket az európaiak is hosszú ideje használják nagyobb mennyiségben, a téli ételek elkészítésénél – gondoljunk csak a forralt borra, a mézeskalácsra vagy más téli finomságokra.
Szerző:
Fodor Márta