Repülőautó, óriásrépa, házassági posta – mit olvastunk hetven éve?

1939 és 1950 közötti lapokból válogattunk össze pozitív, olykor mulatságos írásokat, amiken keresztül jobban ráláthatunk a korabeli magyar emberek gondolkodására.


Albert Camus mondta: „Egy ország annyit ér, amennyit a sajtója.”

Ahogy a fenti idézet is mutatja, ha egy népet, kultúrát vagy éppen korszakot akarunk megismerni, érdemes először az újságok között keresgélni. És így van ez akkor is, ha éppen a múlt század közepén élő magyarok gondolkodásmódjáról szeretnénk egy kicsit többet megtudni. Elsőre azt hinnék, ezekben az időkben a híreket a haditudósítások uralták, ám jobban átolvasva sok más érdekességre is bukkanhatunk.

Példaként nézzük meg, sikerül-e olyan cikkeket találni, amelyek a Pozitív Nap oldalán is megjelenhetnének:

BELFÖLD: Vajon hány "lájk" érkezett volna arra a hírre, hogy Horvátnádalján Dán János gazda kertjében 6, 24 kilós óriásrépa termett?
Viszont történt 1950-ben komolyabb dolog is: Budapest lakóinak száma másfél millióra nőtt, így miénk lett Európa hetedik legnagyobb városa!

Kalodont reklám 1942-ből

TECHNIKA ÉS TUDOMÁNY: Teljesen egyértelmű, hogy a rovat legnagyobb hírét 1940-ben hozta le az Esti Kurír. Eszerint a Ford-gyár már dolgozik a repülő gépkocsin! A cikk szerint William B. Stout mérnök már a harmincas években elkészítette az első repülő autót, a „skycar”-t, ám ennek irányítása még olyan bonyolult volt, hogy csak szakképzett pilóták használhatták. Stout nem adja fel, és éjt nappallá téve dolgozik a mindenki számára elérhető, új repülő autón, melynek „széthúzható, illetve összetolható szárnyai lennének, és 75 lóerős motorja 130 mérföldes óránkénti sebességgel röpítené a levegőben”.
Skycar- a "jövő" autója


KULTÚRA ÉS SZÓRAKOZÁS: 1943-ban Hamlet rekordot állított fel a Madách Színház, ahol egy hétvége alatt négyszer játszották el Shakespeare művét, „ami alkalmasint egyedülálló eset a színpad történelmében."

Külön említsük meg Hortobágyi Erzsébet füttyművésznő csodálatos alakítását Várkonyi Sándor énekművész oldalán, Zeneakadémiai hangversenyükön.

KÜLFÖLD: Be kell látni, hogy háborús időkben nem könnyű pozitív külföldi hírekre találni, de ha van türelmünk hozzá, kikereshetjük a hasábok között megbújt pár soros cikkeket. 1941-ben például megnyílt a bécsi őszi vásár, ahol válogatott készáruk, iparművészeti tárgyak és divatcikkek kerültek bemutatásra, nagy sikerrel. Ám nyilván sokkal nagyobb olvasottsággal büszkélkedhetett az az elefántvadász, akinek izgalmakban gazdag afrikai élményeiről egy egész cikksorozatot hoztak le.
Egy újabb hirdetés a fogápolás fontosságáról


GAZDASÁG: 1943 novemberére, a szeszegyedárúság hatására több mint tízszeresére nőtt az állam alkoholból származó bevétele. Öt év alatt 75-ről 812 millióra ugrott a tiszta bevétel, amivel nem csak az állam, de a gazdák is igen jól jártak.

ÉLETMÓD: Meglepő, de már a korabeli lapok is sok hasznos írást adtak le a témában. A Parasztság Útja kiváló ötleteket ad nekünk, hogyan lehet rozsból igazán jó kenyeret sütni, és külön fölhívja a figyelmünket az esetleges hibákra. Egy neves pszichiáter azzal nyugtatja 1943 újságolvasóit, hogy fölösleges a hisztéria és a háborús idegbetegségek lehetőségét növelni, maradjanak nyugodtak és kiegyensúlyozottak, ne húzzák föl magukat a világ hírein. „… Nem feltétlenül szükséges a különben egészséges embernek is idegeskednie csak azért, mert Budapesten is jegyre adják a vajat"

És persze sok más érdekes hírre is bukkanhatunk. Szovjet pilóta ejtőernyős világrekordot döntött, nyugati mintára nálunk is létrejönnek az áruházakban gyermekmegőrzők stb…
El ne felejtsük, milyen fontos a szájápolás!


A hirdetések külön érdekességek: van itt minden a csokoládés hashajtótól kezdve az amerikai kutatások alapján kifejlesztett cigarettához csatolható nikotincsapdáig. Már ez a kor is ismerte a társkereső hirdetések fogalmát. Elnézést, házasságkereső:
„…Kölcsönös megtetszés esetén feleségül vennék 40 éven felüli, csinos, jó megjelenésű, ugyancsak gyermektelen, teljesen egyedülálló nőt, akinek szeretném, ha háza és kocsmája volna…”

„…szeretnék rátalálni arra a feltétlenül jellemes, intelligens jobb MÁV alkalmazottra, akivel életemet megosztva boldog házaséletben élhetnék (…) Jelige: idealista 383546”

A megsárgult lapokon olvasott sok kis színest látva mind rádöbbenhetünk, mennyi pozitív hír veszi körül az embert, még akkor is, ha a címoldalakon egyedül harcok, véres háborúk és katasztrófák kapnak csak helyet.


Szerző: Gerstenbrand Bence - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Videón, ahogy kirobban az öröm egy 11 éves kislányból, amikor megtudja, örökbe fogadhatják

Az amerikai kislány megható reakcióját egy térfigyelő kamera vette fel az iskolájában. "Az őszinte öröm legtisztább megnyilvánulása." Így jellemezte a Utah államban található American Heritage iskola munkatársa a 11 éves lány reakcióját a hírre, hogy nevelőszülei hivatalosan is örökbe fogadhatják.

Világunkban a boldogság joggá vált, amit hajszolunk. Pedig a felé vezető út optimista hozzáállással van kikövezve...

Vannak, akik természetüknél fogva sokkal pozitívabbak az átlagnál, de az optimizmus nem állandó tulajdonság. Ez választás kérdése, ami felett kontrollunk van. Minden reggel megvan az irány a jókedv, vagy a morcosság felé. Kutatások igazolják, hogy hosszú távon az optimista embereknek áll a világ, hiszen ők jobban kezelik a stresszt, ritkábban betegednek meg, hosszabb ideig élnek, boldogabbak és sikeresebbek, mint pesszimista társaik.

40 inspiráló mondat, amit akár minden nap elmondhatsz a gyerekednek

Szülőként a mi felelősségünk megtanítani gyerekeinek, hogy szeressék és tiszteljék magukat, s bánjanak a testükkel úgy, mint a legbecsesebb kincsükkel, amelyben a lelkük lakik, és ami egy életen át szolgálja őket.

Előtte-utána fotóval ünnepel a modell, aki egész életében küzdött a kilókkal

"Ez egy friss kép rólam és a testemről, ahogy most kinéz. Lehet, hogy nem tökéletes, és nem hívnak vele fehérnemű-bemutatóra, de az enyém, és végtelenül büszke vagyok rá."

12 film, ami megtanít értékelni az életet!

Vannak filmek, amelyek átformálják a látásmódunkat, amelyek alapján új nézőpontból fogjuk vizsgálni az életünket, a viszonyunkat embertársainkkal. És végtére is, ez az értelme a művészeteknek, az irodalomnak és a filmeknek is. Hogy kirántsanak bennünket a hétköznapok mocsarából, és felnyissák szemünket.


NAPI BOLDOGSÁG