Magyarországon egymillióan járnak ebben a cipőben: beszéljünk róla, tegyünk ellene!

Hogy van ez a cukorbetegség?

 Gyerekkorunkban a biológia órán nem beszéltünk róla, majd a későbbiekben is úgy tűnt, hogy fütyül rá a legtöbb ember, de még csak a reklámgyártó cégek sem tolonganak a témával kapcsolatban.

Az igazat megvallva jómagam sem foglalkoztam kellőképpen a cukorbetegséggel, amíg anyukámnál nem diagnosztizálták. Majd a finomabbnál finomabb ebédek alkalmával láttam, hogy micsoda ínyenc falatokról kell lemondania egy cukorbeteg embernek.
Teljesen elborzadtam, "Mégis hogyan lennék képes csoki, torta, és hasonló ízbombák nélkül létezni?!". Sajnos azonban sokak számára fenn áll a veszély, hogy bekerül a cukorbetegek táborába. Viszont kis odafigyelés és könnyen megelőzhetjük a betegség kialakulását. Ráadásul nem is rossz ételekkel...

A kis bogyó: fekete áfonya

A fekete áfonya magas antioxidáns tartalma miatt védi az ereket. Javítja a diabétesz okozta rosszabb vérellátást, továbbá megelőzi a cukorbetegséggel összefüggésben kialakuló szemkárosodást.


A leghangulatosabb fűszer: fahéj

A kettes típusú cukorbetegség esetében segíti a vércukorszint szabályozását. Egyes természetes vegyületei javítják az inzulinfunkciót: napi fél kiskanálnyi mennyiség is leviszi a vércukrot.

Igazi finomságok: B-vitaminok

A B-vitaminok segítik a glükóz energiává alakításában szerepet játszó enzimek szintézisét, és mérséklik a diabétesz által okozott idegsejtpusztulás mértékét. Elsősorban állati eredetű táplálékok, valamint a krumpli és a banán tartalmaznak B-vitamint.

Gyöngyszemszerű gyógyszerek: halolaj

A halolajak növelik a jó - HDL - koleszterin mennyiségét és csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. A halolaj kapszula szedésével csökkenthető a diabétesz következtében kialakuló érproblémák esélye.

A gabonában bujkál: króm

A króm csökkenti a cukorbetegek vércukor- és LDL - vagyis káros - koleszterinszintjét. Emellett emeli a HDL - vagyis a jótékony - koleszterin szintjét a vérben. A krómtartalmú ételek közt találhatók a teljes kiőrlésű gabonapelyhek, a burgonya, a szilva.


Olajas magvakkal tudjuk bevinni leginkább a szervezetünkbe: magnézium

Újabb tanulmányok a magnézium szerepét hangsúlyozzák a diabétesz kezelésében. Sok cukorbeteg szervezetében kevés a magnézium, ami akadályozza az inzulin felhasználását, és késlelteti a sebgyógyulást. Az olajos magvak, a sötétzöld levélzöldségek, valamint a teljes kiőrlésű lisztfélék mind gazdag magnéziumforrások.

Amivel nem tudjuk túladagolni magunkat: E-vitamin

Az E-vitamin megakadályozza az érfalakban a plakk képződést, így védi az ereket a cukorbetegséggel összefüggésben gyakran kialakuló keringési problémáktól. Elsősorban olajos magvakban található a vitamin, ám gyakran érdemesebb nagyobb dózisban, kapszula formájában fogyasztani.

Agyserkentő, ehető falevél: ginkgo blioba

A ginkgo biloba - a köznyelvben páfrányfenyőként ismert növény - hatásos ellenszere lehet a diabétesz egyik gyakori szövődménye, a retinopátia ellen.

Vegetáriánusok "pót húsa": szója

A szója, illetve a belőle készült ételek - például a tofu - fogyasztása kimondottan ajánlott cukorbetegek számára. Javítja a vércukorszint szabályozását.


Fehérjében gazdag: cink

A cink a magnéziumhoz hasonlóan segíti a szervezetben az inzulin felhasználását. Fogyasztását hosszútávon réz szedésével kell kiegészíteni. Természetes cinkforrások a fehérjében gazdag élelmiszerek, például a marhahús, a baromfihús, a tojás, a tenger gyümölcsei.

Kivételesen nem arcra ajánljuk: keserű uborka

Egyes kutatások szerint a keserű uborka páratlan természetes gyógymód lehet a cukorbetegségre. Csökkenti a vércukorszintet, mégpedig úgy, hogy nem több inzulin bevitelét biztosítja, hanem a szervezet saját inzulinjának a felhasználását teszi hatékonyabbá.

Mennyei manna: kávé

Egy ausztrál kutatás bizonyította, hogy a kávét rendszeresen fogyasztóknál kisebb eséllyel alakul ki cukorbetegség, sőt, ha többször is iszol feketét naponta - mondjuk két-három alkalommal -, akár 25%-kal csökkentheted a diabétesz esélyét.

A nagyi kedvenc főzelékének alapja: hüvelyesek

A bab és borsó tele vannak oldható rostokkal, melyek csökkentik a koleszterinszintet. Emellett vízben oldódva kocsonyás bevonatot képeznek a gyomorban, lassítva ezzel az emésztést - ami a hirtelen vércukorszint-emelkedés alapfeltétele.



Forrás: Femina

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Figyelem, a következő rövid videó mindenkinek KÖTELEZŐ TANANYAG!

Kutyaharapást szőrével - jelen esetben oktatóvideóval

12 ok, amiért érdemes minden nap banánt enni

Ez az egészen egyszerű és finom gyümölcs elképesztően szuper hatással van ránk!

A természetes inzulin: kapor

A kapor (Anethum graveolns L.) közismert gyógy- és fűszernövény. Eredetileg a Földközi-tenger vidékén termett, ahol még a mai napig is előfordul vadon. Európába és az akkori Pannóniába a római legionáriusok hozták be.

Elképesztően jó ízvilág 4 összetevőből - Igazi őszi vitaminbomba

Hogyan jön egymás közelébe a fokhagyma és a dió, s mi lesz ennek a házasságnak a vége? Az ízek ismeretében az ínyencek majd csettintenek: ez maga a csoda.


NAPI BOLDOGSÁG