Jó, ha sokáig szellőztetünk, vagy elég pár perc? Tekerjük le teljesen a fűtést, ha elutazunk hétvégére, vagy ketyegjen a bojler középhőmérsékleten?
A lakásunk egyenletes hőmérsékletének a titka az, ha annak minden belső ajtaját nyitva hagyjuk, hogy a meleg egyenletesen járja át a szobákat, és fűtse fel nemcsak a levegőt, hanem a közfalakat is. Az ideális szobahőmérsékletről megoszlanak a vélemények: vannak, akik szerint 24 fok, de a szakemberek egyöntetű véleménye alapján az optimális megoldás 19-21 fok.
Fontos a jó szellőztetés
A szellőztetés alapszabálya: rövid ideig, de alaposan! Ha kivitelezhető a kereszthuzat, akkor azt használjuk ki, de ne essünk át a ló túloldalára, mert ha a falaink is kihűlnek, akkor többet veszítünk, mint amennyit nyerünk az elhasznált levegő eltávolításával. A felmérések alapján 1 fok hőmérséklet-csökkenés 5-6 százalék fűtőenergia-megtakarítást hozhat a konyhára.
Eltáv’
Szerencsés helyzetben vannak azok, akik jó szigetelésű otthonnal rendelkeznek. Itt a pár napos távollét alatt egy 15 fokos középhőmérséklet kiválóan melegen tudja tartani az otthont, de egy melegebb, napsütéses napszakból is tudunk pluszenergiát nyerni. A konyhánkat nem érdemes 20 fok fölé fűtenünk, a tűzhely használat közben ugyanis pluszhőt termel, bár ezt gyakorlott háziasszonyok közelről tapasztalhatták.
Személyes szerzői tapasztalat, hogy a rosszul szigetelt lakásokat sem szabad fűtetlenül hagyni napközben vagy akár napokra. A kihűlt, hideg falú, parkettájú lakást felfűteni nagyobb pénzkidobás, mint azt melegen tartani, nem beszélve a szobanövényekről, amiket szintén megvisel egy kihűlt lakás.
Éjszaka
Fontos, hogy az éjjeli kényelmet ne azzal próbáljuk fokozni, hogy felfűtjük a lakást: inkább a hálóruha és a megfelelő takaró az, ami célravezető. A túl meleg levegőben nem lehet jól aludni, izzadunk, ki-be takarózunk, és alvásunk sem éri el a megfelelő „mélységet”.
Ilyenkor inkább tekerjük le a fűtést a lakás többi helyiségében, alvásra a szakértők szerint bőven elég a 18 fokos hőmérséklet. Érdemes leengedni a redőnyt, egyrészt kiszűri a „hívatlan” utcai fényeket, másrészt tompítja a nemkívánatos utcai zajokat, és a roló a szigetelésben is aktívan „részt vesz”. Azokat a helyiségeket, amiket nem fűtünk (kamra, előszoba, éjszaka kevésbé használt helyiségek), csukjuk be, ezek hőt vonnak el, és ugyanígy le is hűtik a lakást.
Párásítsunk
Persze ezt is csak ésszel, hiszen a túl magas páratartalom legalább annyira rossz, mint a páramentes, steril, száraz levegő. Előbbi a légúti betegségek praktikus „elősegítője”, míg a másik az allergia egyik okozója lehet. Szobánként egy párologtató edény, némi illóolajjal felturbózva tökéletes középút lehet.