Fürdőruhatrend a kezdetektől napjainkig

Lassan nyitnak a strandok, egyre közelebb vannak azok a napok, mikor csak pihegünk a vízparton és süttetjük a hasunkat. Ez viszont jó pár nőnek gondot okoz, hiszen nem biztos, hogy sikerült olyan kockásra edzeniük a hasukat és formásra diétázni a csípőjüket, mint tervezték. Ilyenkor visszasírjuk a régi korok fürdőruháit, amelyek még minden kényes területet takartak. De hogyan is néztek ki ezek?


Nehéz kezdet, hosszú szünet

Súlyozott női fürdőruha 1858-ból
Talán nem meglepő, de a fürdőruha történelme is egészen az ókorig, egészen Rómáig nyúlik vissza. Bár a többség fedetlenül pancsolt a fürdőházakban vagy a folyókban, tavakban, a szemérmesebb hölgyek kendőt tekertek a derekukra, esetleg még a mellüket is lefedték. A középkorra azonban nem csak ez a fajta fürdőruha, hanem maga a fürdés is kiment a divatból.

A visszatérésre egészen az 1800-as évek végéig kellett várni, mikor ősatyáink elkezdték felfedezni a sportot, azon belül is az úszást. Az ekkori ruhatrend még véletlenül sem volt szellős, nyaktól lefelé csak a kéz- és lábfejek lehettek szabadon, a nők ráadásul még kaptak erre egy szoknyát is, aminek a szélébe, hogy véletlenül se emelkedjen fel, súlyokat varrtak. Ezidőtájt nem volt ritka a fulladásos halál a hölgyeknél.


A pancsoló kislány fürdőruhatára

Új korszak kezdete: pamutúszó

Skandalumként kezdte, divatként folytatta az 1910-es évek pamut fürdőruhája, melynek már nem voltak ujjai, és szárai is csak térdig értek. A ruhadarabot az úszónők vitték sikerre.

Ahogy közeledett a nagy gazdasági világválság (a ’29-’33-as), úgy fogyott a fürdőruha anyaga is, mélyebbekké váltak a dekoltázsok, rövidebbek a lábszárak, már több mint a comb fele fedetlenül maradt.

A ’40-es évekre pedig feltámadtak a fűzőgyárak, akik elasztikus anyaggal, merevített melltartókosárral, a merészebbek pedig pánt nélkül dobták piacra fürdőtermékeiket.


Botránykő: bikini
1946 fordulópontnak számított a fürdőruhák történelmében. Történt ugyanis, hogy egy francia autómérnök, Louis Réard unatkozott az örökölt csipkeverő üzemben, hát megálmodta a két részes fürdőruhát. Kreációja annyira erkölcstelennek és botrányosnak számított, hogy bemutatását egyetlen modell sem vállalta. Végül egy sztriptíztáncosnő feszíthetett először az atomkísérleteknek színhelyet adó sziget után elnevezett bikiniben. A ruhaköltemény áttörésére egészen 1957-ig kellett várni, ekkor viszont Brigitte Bardot az Isten megteremté a nőt című filmben megalapozta a bikini sikerét.

Befutottak

A szexuális forradalom és a hippikorszak némiképp megnyirbálta a fürdőruhagyárak bevételét, hiszen a népszerűvé váló monokinihez csak a fürdőruha alsó része kellett, míg a nudizmushoz még az sem.

Egyre mentek össze a bikinifelsők pántjai, kosarai, majd kis spéttel az alsórész is egyre falatnyibbá vált, a ’80-as évekre pedig megjelent a brazil tanga (nevét egy hasonló holmit hordó brazil törzs után kapta).

A ’90-es években befutott a Baywatch, és ezzel együtt visszatértek az egyrészes fürdőruhák, persze már rég nem olyan diszkrét formában, mint a századelőn.


A 2000-es évekre pedig megnyílt a lehetőségek tárháza, a tangától kezdve a csíkmelltartón és a sort fürdőalsón át az egyrészes fürdőruháig gyakorlatilag minden elérhetővé vált.

Évről évre újabb formákkal, anyagokkal rukkolnak ki a tervezők (sőt, a burka és a bikini összevonásából megszületett a muzulmán nők burkinije is), és már a fürdőruhák kiegészítői sem kispályások: milliónyi kendő, szoknya, sort és kaftán közül válogathatunk, ha valamit fel szeretnénk venni fürdőruhánkhoz.

Változatos változatlanság férfi fürdőruha téren

A csíkos az igazi

A divattervezők nehéz helyzetben vannak a férfi ügyfelek esetében, hiszen nekik lényegesen kevesebb anyagra van szükségük, mint nőtársaiknak.

A két nem fürdőruházkodásának elszakadása az 1900-as évekre tehető, akkor míg a nők csak a ruha ujjától szabadultak meg, és a szára lett rövidebb, addig az uraknál rögtön trikós rövidnadrággá kurtult a dressz.

A nők fekete vagy szürke ruházatával szemben a férfiaknál a keresztbe piros-fehér csíkos ruci volt a menő.


Aztán rövidesen eltűnt a trikórész, majd a nadrág is fokozatosan összement a fecske méretre. Az új évezreddel és a vízisportok térhódításával újra meghosszabbodott a nadrágszár, ma már egészen sípcsont középig is érhet egy-egy fürdőnadrág. Persze a férfiak is választhatják a tangás fürdőruhát, de valamiért ennek a darabnak nem lett olyan nagy keletje.

Egy szó, mint száz, idén nyáron is eldönthetjük, hogy melyik kor fürdőruhadivatjában szeretnénk pompázni a strandokon.


Szerző: Frányó Krisztina – Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Négy kiegészítő, amivel biztosan lenyűgöz egy férfi

Egy férfinak is ugyanolyan fontos elegáns és megnyerő kiegészítőket viselni, mint egy nőnek, hiszen ezáltal sokkal vonzóbb lesz a megjelenése és sokkal magabiztosabbnak fog látszani. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk négy olyan kiegészítőt, amivel biztosan le vesz egy férfi a lábadról még a legrosszabb napjaidon is.

12 dolog, amikre megtanít az utazás! (Tanácsok egy szabad élethez, egy nőtől, aki felmondott a budapesti multinál, hogy bejárja a Földet)

"Rita vagyok, és életvitelszerűen utazom" - vallja magáról Harmincz Rita, A sárga ruhás lány blog szerzője. Indításként 9 hónap alatt bejárt 10 országot, és tapasztalatait, jó tanácsait, félelmeit egy internetes naplóban tárta a világ elé, ami mára könyvvé formálódott. Most éppen Spanyolországban tartózkodik, és 824 napja van úton...

Óceáni hulladékból sportcipő... Már ez is lehetséges! (Sőt, meg is kezdődött a tömegtermelése)

Megkezdődött az óceáni hulladékból gyúrt Adidas sneakerek tömegtermelése!

71 másodperc arról, miért teljesen nevetségesek elgondolásaink a "jó nőről"! (+videó)

Tömör gyönyör - avagy 71 másodpercbe sűrítve mindaz a valósnak látott műiség, amit a nők arcába tolnak nap mint nap.

Híres filmkaraktereket vetkőztettünk le. Te rájössz, hogy melyik ruha kihez tartozik?

Rengeteg olyan jellegzetes karaktert vittek már filmvászonra, akiket igazán egyedi kosztümjük miatt bárhol felismernénk, akár ezerből is.


NAPI BOLDOGSÁG