Szakértőnk, Antics Katalin sorozatának nyolcadik részéhez értünk, mellyel heti rendszerességgel jelentkezünk.
Melyikünk ne ismerné ezt a kedves, kék virágával díszítő, illatos, tavaszi virágot? Mindannyiunk kertjében ott virít, és illatozik március havában.
Ismertetőjegyei
Az
illatos ibolya (
Viola odorata L.) évelő, télálló, illatos növény. Virágai a világostól a sötétlilás-kékes árnyalatig színeződnek, sarkantyúval rendelkeznek. Virágai eltérnek a többi ibolyáétól. Levelei a szár alsó részén helyezkednek el, hosszú nyelűek, kerekdedek. Föld feletti gyökeres tarackokkal rendelkezik.
Az illatos ibolya (Viola odorata L.). Előfordulása
Földközi-tenger partvidékén és Délnyugat-Ázsiában honos. Európában elterjedt. Megtalálhatók cserjésekben, patakpartokon, erdőszéleken, lombos erdőkben, kertekben, sövények alján. A nedves, humuszos talajt és a félárnyékot kedveli.
Gyűjtése
Virágait, leveleit, fiatal hajtásait virágzáskor gyűjtsük be, március-április hónapokban. Erre a száraz, meleg idő és a késődélutáni időszak a legalkalmasabb. Gyökereit ősszel kora reggeli órákban ássuk ki.
Szárítás
Árnyékos helyen kell szárítani és gyorsan, hogy a szirmok színe ne fakuljon ki. Szükség esetén mesterséges szárítással is besegíthetünk.
Elkészítés
Bódító illatának köszönhetően már az ókorban is termesztették. A Görög mitológiában, Aphrodité attribútuma volt. Az Erzsébet-korabeli időkben is kedvelték illatáért és dekoratív megjelenéséért, saláták alapanyagát képezte. Később az Angolok (francia forradalomnak köszönhetően) a borjúhúshoz különböző mártásokat készítettek belőle. A rizspudinghoz is felhasználták az illatos ibolyát, sőt még napjainkban is azzal ízesítik.
Teaként: Forraljunk fel vizet. Közben aprítsuk össze a virágokat és a leveleket. Tegyünk belőle a csészénkbe és forrázzuk le. Majd várjunk öt percet, és fogyasszuk egészséggel! Nagyon szép színárnyalatú és fűszeres ibolya aromájú italt kapunk.
Tavasszal saláták, levesek alkotó részeként is felhasználhatjuk. Díszítésként is alkalmazhatjuk, sajtokhoz, főzelékekhez egyaránt.
Ibolyaecet készítése: Fél liter borecetbe, helyezzünk kétmaréknyi ibolyavirágot, és hagyjuk ázni két héten át.
Az illatos ibolya (Viola odorata L.). Élettani hatásai
A friss növényi részekből készített tea, még gyermekek számára is, hatásos a megfázásokra. Porrá tört leforrázott gyökeréből erős hánytatószert kapunk.
Vérnyomáscsökkentő hatású. Légúti megbetegedéseknél alkalmazzák nyákoldó és köptető hatása miatt. Illata anyagai idegnyugtató hatásúak. Teakeverékekben a színező tulajdonsága miatt szívesen használják. Leveleiből pakolás készíthető a visszeres, dagadt vénákra.
A homeopátia légúti gyulladások kezelésére, külsőleg a kéz ízületi reumatikus fájdalmára alkalmazza.
Hatóanyagai
Virágai erős illatú illóolajat tartalmaznak úgynevezett ibolyaolajat, zingiberén és kurkumén szeszkviterpénekkel: ionon illatanyaggal.
A növény többi részében ismeretlen struktúrájú szaponinok találhatók. Valamint egy metil szalicilátot lehasadó glikozidot és hánytató hatású violin alkaloidot.