Nyomd meg a gombot, kapsz egy libacombot!

Libacomb libacomb hátán. De hát ez ilyenkor természetes. Ráadásul újborral nyakon öntve...


A vallásos világban a hagyomány ott gyökeredzik, hogy 371-ben Márton, a rendkívül szerény szerzetes megtudta, hogy Tours püspökévé akarják szentelni, ezért megpróbált elbújni egy libaólban a küldöttség elől, viszont a libák gágogása elárulta.

”Ha lúd legyen kövér”

Ilyenkor nem hiányozhat az asztalról a libasült és az új bor: a hiedelem szerint aki ezen a napon nem eszik libát, az egész évben éhezni fog. Márton az újbor bírája is, ekkor lehet megkóstolni először. A Márton-napi libasültes vacsora végén a már kiforrott újborral szokás koccintani, ezt hívják Márton poharának. A népi hiedelem szerint aki kissé megittasodik az újbortól, az a következő évben nem fog fej- és gyomorfájással küzdeni.

Hagyományos ételek ezen a napon a libaleves és libasült párolt káposztával.
A megtisztított fiatal libát hagyományosan úgy készítik, hogy besózzák, kívül-belül rozmaringgal fűszerezik, majd befűtött kemencébe teszik egy cserép vagy öntöttvas tepsiben. Ha elkészült, feldarabolják, a mellcsontjáról lefejtik a húst, s ennek színéből megjósolják, milyen tél várható: ha barna a csont, esős, ha pedig fehér, akkor havas telünk lesz.

Szokás volt a liba húsából küldeni a papnak, mégpedig a hátsó részéből, innen ered „püspökfalat” kifejezésünk is.

Hiedelmek a gazdaságban

A hagyomány szerint Márton napján kell lezárni a gazdasági évet. Ezen a napon volt az év utolsó piaci napja is. Ezen a napon tilos volt dolgozni, a mosás, teregetés az állatállomány pusztulását okozta. Szent Márton napján a pásztorok nyírfavesszőt adtak ajándékba a gazdáknak. Ezek a vesszők több ágúak voltak, s úgy gondolták, ahány ága van a vesszőnek, annyi malaca lesz a disznónak.A gazdának tavasszal ezzel a veszővel kellett kihajtani a jószágot legelni.


„Márton napján ha a lúd jégen jár, Karácsonykor vízben poroszkál”

A Márton napi hiedelemvilághoz tartoznak az időjáráshoz kapcsolódó jóslatok is:
Ha Márton napján havazott, enyhe, latyakos telet jósoltak, ha viszont ezen a napon nem volt fagy, akkor kemény, zord télre számítottak. Sok helyen úgy gondolták, hogy ennek a napnak az időjárása azt tükrözi, amire majd márciusban számíthatunk.

Márton nap a mi évszázadunkban

Napjainkban a hagyományok közül leginkább a gasztronómiai – és ehhez kapcsolódóan a borhoz kapcsolódó – elemeket tartjuk, ezért számtalan helyen nyílik lehetőség liba ételek fogyasztására, bor- és pálinkakóstolásra.

Vigasságokban sincs hiány, a legtöbb város szervezésében találhatunk ilyet.

A hagyományőrző helyeken, skanzenekben ízelítőt kaphatunk a régi idők hagyományőrzéséből, érdemes ilyenkor részt venni ilyen programon a családdal, tartalmas kikapcsolódást nyújt mindenkinek!


Pozitív Nap - Aletta

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Így étkeztünk régen, avagy amikor még aludttejet ettünk joghurt helyett

A magyar konyha, minden híresztelés ellenére, egészséges. Legalábbis az a változata, ahogy eleink főztek még 70-80 évvel ezelőtt is.

Amikor mobiltelefon helyett gémeskúttal üzentek az emberek

Jól működött a hírközlés kezdetleges módja. Ilyen volt, amikor mobiltelefon helyett gémeskúttal üzentek a pásztorok:

Egy hely, ahol soha nem zárják az ajtókat, sőt, egyáltalán nincsenek is ajtók

Egy indiai település azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy lakosai, istenükbe vetett hitük okán mellőzik otthonaikból az ajtókat és a védelmi berendezéseket.

3 generációs menyasszonyi ruha - újratöltve

Julia Cain egyenesen ragyogott az esküvőjén, melyen ugyanabban a ruhában állt oltár elé, mint az édesanyja és a nagymamája tette hosszú évekkel ezelőtt.

Ahol fák ezreinek elültetésével ünneplik a gyermekszületést!

Egy himalájai kis királyságban és egy eldugott indiai faluban faültetéssel ünneplik az új élet világra jöttét.


NAPI BOLDOGSÁG