Az új magyartermék-rendelet segít a tudatos vásárlásban

2012. szeptember 1-jén lép hatályba az egyes önkéntes megkülönböztető megjelölések élelmiszereken történő használatáról szóló magyartermék-rendelet.


A vidékfejlesztési miniszteri rendelet egyebek között szabályozza, hogy milyen feltételek mellett tüntethető fel az élelmiszerek csomagolásán a „magyar termék”, a „hazai termék” és a „hazai feldolgozású termék” jelölés.

A tisztán látás és könnyebb vásárlás érdekében lássuk, melyik mit takar pontosan!

1. A magyar termék minősítés vagy bármely más, az élelmiszer magyar származását tartalmazó állítás kizárólag akkor tüntethető fel az árun, ha az magyar alapanyagból, Magyarországon készült. Vagyis a növényi eredetű élelmiszer alapanyagait belföldön termesztették, a vadon termő növényt Magyarországon gyűjtötték, kezelték, csomagolták. Az állati eredetű élelmiszerekhez felhasznált állatok itt születtek, azokat határokon belül tenyésztették, dolgozták fel, a halakat honi vizekből fogták ki, a vadakat pedig Magyarországon ejtették el.

2. Hazai terméknek akkor nevezhető az élelmiszer, ha összetevőinek legalább 50 százaléka magyar, és a feldolgozás minden egyes lépése Magyarországon történt.

3. Hazai feldolgozású termékek körébe tartoznak a Magyarországon feldolgozott, de többségében import eredetű összetevőket tartalmazó élelmiszerek is.

Azon élelmiszerek, amelyek csomagolásán a rendelet előírásainak nem megfelelő állítást helyeznek el, a hatálybalépést követő egy évig még forgalomba hozhatók, és forgalomban tarthatók minőségmegőrzési idejük végéig.

A Fogyasztóvédők Országos Egyesülete (FOE) szerint a tudatos fogyasztói döntést segíti elő a "magyar termék" rendelet, mert támogatást nyújt abban, hogy a fogyasztóknak megfelelő információik legyenek, és ezek birtokában hozhassanak vásárlásuk során döntést.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kínai vagy hazai fokhagyma? Így ismerheted fel

Magyarország tíz éve még önellátó volt fokhagymából, jelenleg csaknem annyit importálunk, főként Kínából, mint amennyit itthon termesztünk. Kevés a hazai fokhagyma, míg tehetjük, tegyük az egészséget az asztalra.

Nyárutó: lélekemelő teendők az utolsó meleg napokra

Már a tarkónkon érezzük az ősz lehelletét, de szerencsére a nyár még küzd a hideg elmúlás ellen. Az utolsó meleg napokat érdemes megbecsülni és kihasználni.

Tanácsok egy szabad élethez, egy nőtől, aki felmondott a budapesti multinál, hogy bejárja Ázsiát

Harmincz Rita, A sárga ruhás lány blog szerzője 9 hónap alatt bejárt 10 országot, és a tapasztalatait, jó tanácsait, félelmeit egy internetes naplóban tárta a világ elé. Olyan információkat osztott meg mindenkivel, amilyeneket az útikönyvekben nem találsz meg. Egy rövid hazalátogatás után már újra Indonéziában van, és folytatja kalandozásait.

Ilyen kiszolgálásban ritkán részesül az ember: Törökországban így kapod kézhez a fagyit! (+videó)

Úgy tűnik Törökországban egy kicsit más a kiszolgálás, mint nálunk. Ha fagylaltot szeretnél a negyven fokos hőségben, türelmes kell lenned, és kitartónak, na meg az sem árt, ha érted a poént.

Éhes Bolygó - ezt esszük szerte a világban

Peter Menzel és Faith D'Aluision körbeutazták a világot, s eközben dokumentálták, hogy mit fogyasztanak az emberek a különböző országokban.


NAPI BOLDOGSÁG