Egyedülálló stadionfejlesztés Magyarországon

Olyan stadiont építünk 60-80 milliárdból, amilyet még senki. A tetején futópálya lesz, gyönyörű kilátással.


Sajtótájékoztató a Puskásban
"Ez a pénz sokszorosan megtérül"

A kormány a sportra, mint "stratégiai ágazatra" tekint, mondta el mai, Puskás Ferenc Stadionban tartott sajtótájékoztatóján Giró-Szász András, kormányszóvivő.

A kormány ugyanis az évtized végéig tartó létesítményfejlesztési programot indít, így létrejön a Nemzeti Olimpiai Központ. 110-130 milliárdos költséggel nagyjából 14 létesítményt újítanak fel vagy építenek a mostani Puskás Ferenc Stadionban és környékén. Giró-Szász András szerint a sportba fektetett pénz sokszorosan megtérül, mert a sport társadalmi integrációnak és az egészségmegőrzésnek is fontos eszköze.

Stadion a stadionban

A projekt legnagyobb szabású része a "stadion a stadionban" elképzelés megvalósítása, ezek alapján egy új, 65 ezer férőhelyes futball-arénát húznak fel a mostani stadionban. A jelenlegi lelátóktól 30 méterre, a mostani futópályán épülnek majd fel az új stadion meredek, négy méter magas tribünjei. A Puskás-stadionba épített új aréna a "foci szentélye" lesz, a válogatott is itt játssza majd mérkőzéseit, de a cél az, hogy nemzetközi eseményeket, például rangos kupadöntőket is rendezhessenek itt.

"A stadion 60-80 milliárdos ára reális"
Ez nemcsak labdarúgás szentélye lesz, hanem számtalan más sportág fellegvára is - mondta a leendő olimpiai centrumról a kormányszóvivő. A stadion körül ugyanis sok létesítményt újítanak majd fel, sokat műemlékvédelmi szempontoknak megfelelően, de épülnek majd új sportközpontok is. Víg László, a területért felelős kormánybiztos szerint a felújításokban 30 éves elmaradásunk van. A 6 év alatt közel 110-130 milliárd forintból azonban sokat bepótolunk. Nemcsak az olimpiai sportágakat látja majd otthonul a város közepén az új központ, hanem a szabadidő-sportok kedvelőit is.


A "stadion a stadionban" elgondolás már korábban megszületett. Víg erről azt mondta, több koncepció is született, de végül ezt választották, "ilyet még sehol se építettek". A két stadion közti részt is kitöltik majd, ide kerülnek a különböző kiszolgáló egységek és az edzőtermek. A sportolók itt a jövőben majd kétszer akkora területen tudnak edzeni, mint eddig - ígérte Víg.

A stadion 60-80 milliárd forintba kerülhet, ez egy "reális ár", mondta a nemzetközi példákra hivatkozva Víg. Ez azt jelenti, hogy 3000-4000 eurós lehet egy-egy szék bekerülési ára - a stadionok "árfolyamát" általában ebben szabják meg. A 65 ezres aréna érdekessége, hogy a tetején, kihasználva minden helyet, egy 1 km-es futópálya is lesz majd, ahonnan belátni az egész várost.

Hova kerülnek az atléták?

Ezen kívül megújul és másik helyre kerül a tornacsarnok, a jégkorongozók új helyet kapnak majd itt, de felújítják a vivók csarnokát is. Az olimpiai központban helyet kapnak a vizes sportágak is, ők eddig itt csak maximum száraz edzéseket végezhettek. A műemlékvédelmi szempontokat kiemelten kezelve újítják fel a Millenáris Velodromot is, és megújul a futópálya is. A régi Puskásból a stadion kiszorítja az atlétákat, ők a KSI sporttelepén edzhetnek, amit beforgatnak és fel is újítanak. Víg azt mondta, hogy leginkább multifunkciós csarnokokban gondolkodnak, vagyis hogy minél több fajta sporteseményt meg lehessen rendezni egy-egy helyen (példaként a Tüskecsarnokot említette, ahol majd jégkorong- és kézilabda meccs is rendezhető lesz majd).

A korábbi városépítészeti ötletpályázat egyik nyertes koncepciója.

Most és jövőre még nincs jelentős költsége a projektnek

A projektben a régi Puskás-stadion hozzáépítése az újhoz újabb 10 milliárdot emészt majd fel, míg a többi létesítmény felhúzása újabb 30-40 milliárddal terhelheti majd meg az államkasszát - de nem most. Legkorábban a 2015-ös büdzsében jelenhetnek meg ezek a költségek, addig marad a pályáztatás, a kivitelezők kiválasztása, a közbeszerzések elindítása.

A kiviteli tervek egy éven belül elkészülhetnek, Víg szerint nagyjából 3 év, mire a központi új stadion felépül, ezt 2017 végén már szeretnék átadni. A teljes projekt 6 év alatt készülhet el. Beruházások tehát még nem indulnak, bár Víg annyit elmondott, hogy az már most látszik, hogy egy parkolót gyorsan ki kellene alakítani, mert az itt most megforduló 1000 autó sem tud hová parkolni, a meccsek alatt a forgalom pedig még nagyobb gond lehet.


Forrás: Privatbankar.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Olyan kincsre leltünk a 80-as évekből, amitől kifekszel: A nap, mit, a hónap poén videója!

No kérem, az aki még emlékszik Jane Fonda lábszármelegítős aerobic-videóira, dobjon el mindent, kincset leltünk...

Óceáni hulladékból sportcipő... Már ez is lehetséges! (Sőt, meg is kezdődött a tömegtermelése)

Megkezdődött az óceáni hulladékból gyúrt Adidas sneakerek tömegtermelése!

Egyszerre hat magyar vízilabdázó lett halhatatlan

Hat magyar vízilabdázót választottak be a sportág halhatatlanjai közé Mindannyian háromszoros olimpiai bajnokok, mostantól pedig a Hírességek Csarnokának is tagjai.

Ilyen az igazi sportszellem - félájult testvérét cipelte a sportoló a vb-címért!

A testvérek között lévő kötelék az egyik legerősebb és legcsodálatosabb dolog a világon. Testvérünkért képesek vagyunk lemondani saját céljainkról is, akárcsak a Brownlee fivérek.


NAPI BOLDOGSÁG