Hét öreg európai fa közül az internetezők választották ki, melyik legyen Az Év Európai Fája. A díjátadó Brüsszelben lesz.
Korábban már mi is beszámoltunk a versenyről és hála a magyar internetezőknek a magyar hárs lett Az Év Európai Fája. Az online szavazáson a felsőmocsoládi öreg hárs fölényesen verte a mezőnyt, 1300 szavazattal maga mögé utasítva a második helyen végző köpeci (Capeni, Románia) szilt. Harmadik helyen, hatezer szavazattal, a bulgáriai "Kívánságfa" végzett. Hét öreg európai fa közül az internetezők választották ki, melyik legyen Az Év Európai Fája. A díjátadó Brüsszelben lesz. Voksolni február 29-ig lehetett a verseny internetes portálján, eredményt csütörtökön hirdettek.
Az eredményről értesülve Vogl Szilvia, a település polgármestere azt mondta: "Nem voltunk biztosak benne, de nagyon-nagyon reménykedtünk a győzelemben." A polgármester szerint azzal, hogy valóra váltak a reményeik, új távlatok is feltárultak a mintegy ötszáz lelkes falu előtt. "Régóta vártunk már arra, hogy adódjon lehetőség a turizmus fellendítésére, értékeink bemutatására" - mondta Vogl Szilvia, hozzátéve: ez a győzelem most lendületet ad, máris elkezdtek gondolkodni rajta, miként tudnának pályázni parkolóhelyekre, rendezett fogadóhelyre a vén hárs környékén.
A falun két turistaút is átvezet, ezt is szeretnék kihasználni - osztotta meg a friss terveket a polgármester. A versenyre Csorba Simon Mária, a felsőmocsoládi birtok egykori tulajdonosainak egyik leszármazottja nevezte be a öreg hársfát. Az egykori Bánó-kastély ma ismét a család tulajdonában van, és szállodaként működik. Az öreg hárs végig fölényesen vezetve, 11 158 szavazattal nyerte meg a versenyt.
A magyar hárs története
A nyertes magyar fa, a felsőmocsoládi öreg hárs története: "A legenda szerint egy pusztító erdőtűz után éppen ennek a 400 éves öreg hársnak magjaiból éledt újjá a felsőmocsoládi erdőség, egy garabonciás csodálatos erejének köszönhetően. A történet úgy tartja, hogy a fa eggyé vált a garabonciással, s azóta varázserejével őrzi az erdőt. A hárs történetét a környékről származó Bánó Mária családja őrizte meg. A család hagyománya, hogy elviszi fiataljait az „öreghez”, akik ha már értenek a famászáshoz, áteshetnek a bátorságpróbán, vagyis felmászhatnak a fa odúrendszerében.
Bellosevich Mária, a Bánó család leszármazottjának szavai a fáról: „Olyan, mint a sorsunk és történelmünk: sokszor derékba tört, de aztán beforrtak a sebei, s frissebb hajtásokat hozott, mint előtte. A sebek és forradások ember vagy állatarcot öltöttek, s mindenki a saját álmait véli felfedezni benne. Ahogy itt ülök, beleborzongok: hallom és érzem a történelmet, a megújuló életet, a pozitív energiát. Ez a fa kapcsol össze mindennel: az édesanyámmal, a kétszáz éves kastéllyal és birtokkal, s a végtelen természettel.„
Szerző: Pozitív Nap