Art Market: félezer művész munkái a Millenárison

Csaknem száz magyar és külföldi galéria, intézmény, művészeti projekt és egyéb kiállító mutatja be több mint 500 kortárs művész alkotásait az Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásáron csütörtöktől vasárnapig a budapesti Millenárison.

   
Az ingyenes rendezvény látogatói 6000 négyzetméteres területen találkozhatnak a 18 országból érkezett kiállítók standjaival - mondta el a szerdai sajtóbejáráson Ledényi Attila.
   
A vásárigazgató beszámolója szerint a rendezvényt szeretnék fesztiválszerűbbé tenni, ezért a kísérőprogramokat idén a Millenáris parkba koncentrálják: a sCULTURE szobrászati projekt a Millenáris parkjában és a szabad kiállítási terekben hívja fel a figyelmet az utóbbi időben háttérbe szorult művészeti ágra, a La Grande Migration kurátori kiállítás aktuális társadalmi problémákat boncolgat, az Art+ társművészeti program a performanszt hozza be, míg az Inside Art beszélgetései érdekes szakmai kérdéseket járnak körül.

MTI Fotó: Czimbal Gyula

   
A Millenáris B épülete a kereskedelmi galériák standjainak ad otthont. A kolozsvári-berlini Plan B a közép-európai régió talán legfontosabb galériája, a figuralitásra építő kolozsvári iskola művészeinek munkáiból mutat be válogatást, míg a régió egyik vezető fotógalériája, a ljubjanai-bécsi Photon délkelet-európai művészek fotográfiáit tárja a látogatók és gyűjtők elé.
   
Ledényi Attila hangsúlyozta: nem elsősorban hagyományos földrajzi szempontok szerint gondolkodnak, ehelyett Fiatal Európa néven létrehoztak egy virtuális régiót. Ebbe beletartozik a volt szocialista blokk csakúgy, mint a művészeti piachoz nemrég csatlakozott Izrael és Törökország vagy a nemzetközi szcéna olyan nyugat-európai szereplői, akik valamilyen friss tartalmat mutatnak. Jó példa erre a luganói Theca vagy a bukaresti Zorzini Galéria - jegyezte meg.
   
Világszerte ismert művészt hozott a vásárra a Deák Erika Galéria Antoni Muntadas személyében, míg a berlini Galerie Martin Mertens többek között a hasonlóan neves performer páros, Eva&Adele munkáit állítja ki. Az almati Ular Galéria országos pályázatot írt ki Kazahsztánban idei budapesti bemutatkozásához.
   
Több külföldi galéria is nemzetközi kontextusba helyezve mutat be magyar művészeket: a német Ralf Dellert Galéria standján például Fehér László legfrissebb munkáival találkozhat a közönség, a szintén müncheni Schreiter pedig Klimó Károly festményeit hozta el. 
   
Magyarország idei V4-es elnökségére reflektálva külön visegrádi szekció is alakult a 2013-as Art Marketen; a B épület emeletén olyan kiállítók mutatkoznak be együtt, mint a budapesti Chimera, Neon, Trapéz és Bergman, a pozsonyi Photoport és SODA, a prágai Jiri Svestka vagy a varsói Apteka Sztuky.
   
A feltörekvő török piac egyik fontos szereplője az ankarai Güler Sanat Galéria, amely elhozta Budapestre a jelenlegi legdrágább kortárs török műalkotást, Ahmet Günestekin Doors Opening to the Sun című, 1,5 tonnás fainstallációját is. A vásár legdrágább műtárgyai közé tartozik a Várfok Galéria által kiállított Rozsda Endre-festmény is, melynek értéke 30 millió forint körül mozog.
   
Közös kiállítási koncepció alapján mutatkozik be a B csarnok közepén öt budapesti galéria: az acb, az Inda, a Kisterem, a Viltin és az Art Magazin által az idei Art Market legszebb standja díjjal kitüntetett Vintage.
   
A D épület művészeti projektek, kollektívák, intézmények standjainak ad helyet. A műtárgyak kölcsönzésével foglalkozó Art Rent például Makláry Lillának, az Amadeus Alapítvány pedig Rabóczky Juditnak szentel önálló show-t, míg a Mai Manó Ház Sylvia Plachy fotográfiáiból rendez kiállítást az Art Marketen. A galériás nélküli művészeket képviselő We Love Artists Csató József, Duliskovich Bazil, Szurcsik József és Yengibarjan Mamikon alkotásait mutatja be.
   
A Barabás Gyűjtemény Botos Péter és Kecskeméti Sándor üveg- és kerámiamunkáiból vonultat fel válogatást, a Brody House pedig több tucat művész munkáit árulja egységáron, az alkotó kilétét azonban csak a vásárlás után fedi fel. A MAOE és a HungArt közös standján a magyar képzőművészet közép- és idősebb generációjának több nagyja állít ki, az épület emeletén pedig magazinok és intézmények - többek között a Flash Art, a Múzeum Café vagy a rövidesen nyíló Robert Capa Központ - standjait találhatják meg a látogatók.
   
A vasárnap estig nyitva tartó vásár részletes programja a www.artmarketbudapest.hu honlapon érhető el.

Forrás: MTI - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

ZSIMÜ: Összművészeti zsongás egy hétig Budapesten

Számtalan értékes program várja az érdeklődőket, mi most közülük hármat ajánlunk nektek, amik (szerintünk) ütősen és tartalmasan pezsdítik a főváros tavaszi zsongását!

Budapest: az egyik legélhetőbb és a legszebb város a kontinensen (videók, amiktől még budapestiként is lehidalsz)

Legalábbis az Expedia utazási oldal szerint a magyar főváros nem kevesebb mint a legszebb és legélhetőbb a vén Európa kontinensén. Nos, mi ezzel biztosan nem fogunk vitatkozni!

A betondzsungel ösvényein - Ha még nem ismered, akkor ezt nagyon sürgősen pótold!

A Betondzsungel Ösvényein a nagyvárosi élet mindennapjait veszi a célkeresztbe. Jivens O. Breewenses "természetfilm" sorozata, arra vállalkozik, hogy tudományos igényességgel, közelről mutassa be a nagyvárosi emberek különböző csoportjait.

Mielőtt vad karácsonyi vásárlásba kezdenél: ismerd meg cuccaid valós történetét

Olyan világban élünk, ahol naponta minimum három reklámújságot dobnak a postaládába, hogy vegyünk és vegyünk és vegyünk. De mit, ha lényegében legtöbbször egy pozitív emberi kapcsolat hiányzik...


NAPI BOLDOGSÁG