A tetoválás napjainkban már művészeti ágnak is tekinthető, hiszen ez is egyfajta önkifejezési módszer, nem csak a tetováltnak, hanem magának a készítőjének is.
Hol kezdődik egy sima tetkó, és hol ér véget a művésziesség?
Az első tetováló gépet Thomas Alva Edison elektronikus tolla alapján szabadalmaztatták. Első ízben a bőr alatti pigmentálásra, a test díszítésére, a törzsi hovatartozás kifejezésére, esetleg azonosításra használták. Az eszkimóknál a varrásos tetoválás volt a leginkább honos módszer. Itt vékony, korommal átitatott fonalat húztak a bőr alá.
A 19. század elején a nyugati társadalmakban a bűnözők között vált leginkább ismertté ez a fajta megjelölés. Afféle KIVÁLASZTÓDÁST jelentett. Majd a régi idők börtöntetoválásait, mára felváltotta a szalonok tattoo stílusa.
Amikor beléptünk az ajtón, vendégbarát hely fogadott minket! Ezelőtt még soha nem jártunk hasonló helyen, és ugye az ember amit nem ismer, attól tart is kissé.
Huszonéves kortól, egészen a 45 éves korig sorban álltak az emberek, vagy a kanapén, a tv előtt ücsörögtek, türelmesen várakozva, mind ugyanazzal a céllal.
Hivatalos facebookos oldalukon fotóversenyre invitálják a fiatalokat, ezzel is pezsdíteni szeretnék a tetoválás iránt az érdeklődőket.
Szerinted mi a különbség ma egy "tetováló művész" és egy tetováló között?
Sokan vannak úgy, hogy nem tudnak rajzolni, de mégis belefognak a szakmába, mert könnyűnek gondolják azt. Ez ennyire azért nem egyszerű! Egy művész önállóan is tud alkotni, és nem csak másol. Ha az ember tanul rajzolni, tisztában van olyan technikákkal, mint tónusozás, kontúrozás, művészi látásmód, önkifejezés.
Milyen korosztályban hódít manapság a tattoo stílus?
Amint láthatjátok, a kor skálája végtelen, ha az ember elhatározza magát. 18 éves kortól egészen 80-ig is akár.
Motívumok között mi az, ami populáris?
Meg fogtok lepődni, de a feliratok, nevek most nagyon mennek, ami azért érdekes, mert utána sokan megbánják azt, mert pl. egy kapcsolatnál jön egy szakítás, a szerelem elmúlik, de a tetkó az "örök". Ezen kívül a nagyobb és színes minták, virágok, emlékképek most a keresettek!
Mitől jó egy tetkó?
Attól, hogy szép! Visszaadja azt a képet a tetováltatni vágyónak, amit kapni szeretne, vagy küldeni ki a világba. A mai társadalomban talán ez az egyetlen művésziesség, ami a fiatalokat még érinti, érdekli. Lehet, hamarabb megnéznének pl. egy fotókiállítást tetkókból a huszonévesek, mint hogy múzeumba menjenek. Itt nagyon is számít az esztétika, az önkifejezés, a tetováló művész számára is.
Kattints a lenti képre és nézd meg képgalériánkat Enikő és Lóri munkáiból:
Ha pedig rászánjuk magunkat: kreativitás, egyediség, legyen ez a mérvadó! Közvetítsük kifelé a pozitív energiákat, jeleket sajátosan!
Szerző: Tamás Zsanett- Pozitív Nap