Rákgyógyszer lehet a szentesi erőspaprikából

Világszerte vizsgálják a paprikafélékben fellelhető úgynevezett kapszaicin humángyógyászati felhasználásának lehetőségeit. A téma egyik kutatója Lantos Ferenc, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának docense, aki a szentesi cseresznyepaprikán végzett vizsgálataival jelentős áttörést érhet el ezen a területen.


A paprika csípősségéért felelős kapszaicin lényegében méreg a testnek, megfelelően és más hatóanyagokkal adagolva azonban jótékony hatású. Aktiválva a szervezet védekezőrendszerét közvetett módon elpusztítják a daganatot okozó rákos sejteket, anélkül, hogy kárt tennének az épekben – ismertette Délvilágnak adott interjújában a kutatási területének alapjait az egyetemi oktató. Hozzátette, a szentesi paprikafajta bizonyos daganattípusoknál, a bajt okozó hibás sejtek akár 80 százalékát is képes elpusztítani.

Lantos Ferenc és az erőspaprika
Fotó: Králik Emese - delmagyar.hu

Lantos úgy véli, eredményeit az orvostudomány, illetve a gyógyszergyártás is hasznosíthatná. Elmondta, többek közt az ismert növénypatológus, akadémikus Király Zoltán, valamint Boros G. László, a Kaliforniai Egyetem orvos-biokémikus professzora is jelezte, nagy fantáziát lát az kutatásaiban. 

A továbblépéshez azonban az kell, hogy egy komolyabb cég, illetve egy humánbiológiai kutatatócsoport is bekapcsolódjon a munkába. Mint mondta, boldog lenne, ha ez egy szentesi vonatkozású felfedezés lehetne, ugyanakkor minden közeledésre nyitott.


Ha többet szeretnél tudni a kísérletekről, olvass tovább a delmagyar.hu-n!


Forrás: hir24.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A legjobb hazai buszmegállók, ahol jó várakozni

Várakozni senki nem szeret, mégis ilyen buszmegállókban kellemesebben telnek a percek. De most mutatunk egy rendhagyó hazai összeállítás, ahol igenis várakozni jó

Csókay doktor fia haláláról: "Hiszem, hogy egyszer újra megölelem Marcit"

Alig érkezett meg Nigériából, élete első missziójáról, Csókay András világhírű idegsebész, agykutató, máris a kórházba sietett ügyelni... Huszonnyolc éve gyógyít, nemzetközileg elismert idegsebész, mégis minden reggelét gyakorlással kezdi a boncteremben. Családapaként megtörtént vele az, ami minden szülő rémálma: a születésnapján egy tragikus baleset miatt elveszítette legkisebb gyermekét, az akkor 10 éves Marcit.

Ezért bújnak egymáshoz a madarak - lélekemelő fotósorozat

Többé már nem fedi homály, hogyan tartják magukat melegen az egymáshoz bújó állatok.

3500 madáretetőt készített repülő barátaink védelméért

A madarak azon kevés állatok közé tartoznak, melyek még köztünk, a városokban élnek. Projektjét éppen azért kezdte el, hogy ez a jövőben se legyen másként.

Nagyszüleink még tudták... 10 alapvető tudás, amit újra meg kell tanulnunk

Nagyszüleink még tudták, mára viszont kiveszőben a praktikus megoldások


NAPI BOLDOGSÁG