Valós remény az amputáltaknak – a tapintó műkéz

A művégtagok új generációja nem csak pusztán gondolatokkal irányítható, de élethű tapintás érzetet nyújthat a betegeknek.


Most először ültetnek be olyan műkezet, ami forradalmian új módon élethű érzéseket közvetít közvetlenül az agyba. A tudósok szerint ez lehet a nagy áttörés a mesterséges végtagok történetében. A művégtagok új generációja, melyet közvetlenül az idegrendszerbe ültetnek elektródákkal.

Ez ehet a nagy áttörés a mesterséges
végtagok történetében!
Forrás: dailymail.co.uk

Kutatások szerint az amputált betegek fele nem használja a művégtagját, mert kényelmetlen a megjelenésük vagy a működésük. Érthető, hiszen mostanáig a mesterséges végtagok bár képesek voltak átalakítani az agy jelzéseit mozdulatokká, ám képtelenek voltak bármilyen érzet visszaküldésére.

Az új kezet közvetlenül a kar két fő idegszálához kapcsolják elektródák segítségével. Így ez közvetlenül az aggyal lesz kapcsolatban, és tényleges érzetek visszaközvetítésére lesz alkalmas. Az elektródák lehetővé teszik, hogy használójuk mozdítsa a kezet, pusztán a gondolataival és rögtön visszajelzést is kap, konkrét érzés formájában.

Dr Silvestro Micera, a Svájci Ecole Polytechnique Federale de Lausanne-tól azt mondta: „Ez egy igazi remény az amputált betegeknek. Ez az első olyan művégtag, ami valós idejű, késlekedés nélküli visszajelzést közvetít az agyba."

2009-ben a kéz egy korábbi verzióját ideiglenesen beültették egy páciens idegrendszerébe. Az illető képes volt mozgatni az ujjait, ökölbe szorítani a kezét és tárgyakat tartani. Azt is mondta, hogy érezte, amikor tűvel megszúrták a robotkéz tenyerét.

Valós idejű visszajelzéseket küld közvetlenül az agyba.
Forrás: dailymail.co.uk

Az új modell, ami teljes egészében csatlakozik a karhoz, minden egyes ujjvég érintéséről, sőt a tenyérről és csuklóról is képes érzeteket közvetíteni.

Az olasz orvos csoport ez év második felében, Rómában fogja először emberbe ültetni a kezet. Az egyetlen, amit a páciensről tudni lehet, hogy a 20-as éveiben jár és baleset következtében vesztette el a karja alsó felét.

Egy hónapig lesz használatban a kéz, hogy lássák, hogy szuperál a mindennapokban. Ha minden rendben lesz, akkor a remények szerint, két éven belül kész lehet a tesztelésre a végleges modell.Az nyilvánvaló, hogy minél több a szenzoros visszajelzés, annál inkább ki tudják használni a betegek a művégtagot. Abban reménykedünk, hogy egy nap a betegek egyszerűen elfelejtik, hogy ott van.” – mondta Dr Micera.


Forrás: dailymail.co.uk Fordította: a szerző


Szerző: mitugrászLuca - Pozitív nap
Forrás: dailymail.co.uk

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Mennyi tápanyag vagy kórokozó van az ételekben? - Mindent kimutat az új SCiO szenzor

A 2016-os CES expón mutatták be az új SCiO szenzort, mely ki tudja mutatni az ételek tápanyagtartalmát, és azt is kiszűri, mennyi kórokozó van bennük.

Miért indítsuk citromos vízzel a napot?

Hajlamosak vagyunk napjainkat kávéval vagy teával indítani, pedig egy adag meleg citromos víz csodákat tesz szervezetünkkel.

Bemutatjuk az Agykérgi Homunkuluszt

Azt mindannyian tudjuk, hogy nézünk ki kívülről. Ám ez a kis homunkulusz azt mutatja meg, az agyunk miként látja a testünket belülről.

Nature magazinban a magyar kutatónő eredményei

Az idegrendszeri információfeldolgozási zavarok jobb megértését szolgáló kutatási eredményekről számolt be a Nature-ben a magyar kutatónő, Makara Judit.

Bionikus szem adhatja vissza a vakok látását

Amerikai kutatók megfejtették, hogyan jutnak el a vizuális jelek az agyba, így jelentősen sikerült javítaniuk a retinális implantátumok teljesítményét.


NAPI BOLDOGSÁG