Elképesztő állati memória (Videóval)

Meglehet, túlértékeltük magunkat – legalább is erre a következtetésre juthatunk egy, a napokban napvilágot látott, Japán kutatás szerint.


A Kiotói Egyetem Főemlőskutató Intézetének tudósa, Macuzava Tecuro az Amerikai Tudományos Ismeretterjesztő Társaság (AAAS) bostoni kongresszusán ismertette kutatásait. Az alábbi videón is bemutatott kísérletben az Ajumu nevű csimpánz figyelemre méltó képességről tett tanúbizonyságot.


Egy képernyőn véletlenszerű elrendezésben jelentek meg és tűntek el számok egytől kilencig. A csimpánz a számok feltűnésének helyét és sorrendjét is fel tudta idézni. Ajumu a számokkal is tisztában van 1-19-ig: anélkül, hogy megmutatták volna neki, növekvő sorrendben érintette meg a számjegyeket - számolt be tapasztalatairól Macuzava.

"A számok növekvő sorrendjével is tisztában van"

Az előadáson megjelent tudósok és újságírók döbbent zúgolódással reagáltak a látottakra.
"Ne aggódjanak, erre senki sem képes.” Jegyezte meg Macuzava, egy rakoncátlan mosollyal. "Ez, az önök számára lehetetlen.”

Ilyesmire valószínűleg, csak az olyan súlyos rendellenességgel küzdő emberek képesek, mint például az autisták. A kutatás szerint viszont hat csimpánz közül hat képes kilenc szám helyére és sorrendjére visszaemlékezni, a felmutatás után.

Macuzava szerint ez a remek rövidtávú (más szóval "dolgozó") memória segíti a csimpánzok túlélését a vadonban, ahol gyakran kell gyors és összetett döntéseket hozniuk. A dolgozó memória a rövidtávú memória aktív formája, egy "mentális munkaterület", amely lehetővé teszi, hogy az agy egyszerre több gondolattal foglalkozzon. A csimpánzok például így navigálnak a fák ágai között, és ennek segítségével döntenek arról, mit tegyenek, amikor állatcsoportok kerülnek szembe egymással.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.

Philip Zimbardo: A férfiak hanyatlásának kora? Avagy hová lettek a férfiak!? (+ videó)

A nemzedék, amit tönkretesz a magány, a videojáték és a pornó.


NAPI BOLDOGSÁG