Egyedülálló a kontinensen: így virágzik a Tiszánk!

Óriási kavalkádnak tűnő, ide- oda röpdöső rovartömeg: a Kárpát-medence leglátványosabb kérész rajzását láthatjuk a Tiszánál és a Tisza-tónál, idén júniusban is. Itthon rendszeres program, de Európában igazi kuriózumnak számít, hiszen máshol nem látható jelenség.


Csudai Sándor fotója

Nevével ellentétben nem növény, hanem állat a Tiszavirág. Az álrecésszárnyú rovarok rendjébe és a kérészek osztályába tartozik. Régebben rendkívül elterjedt volt. Egész Európa szerte megtalálható volt a folyókban és közönségesnek számított. 

A modern mederszabályozások és a vízszennyezések következtében meglehetősen beszűkült az életterük. Ma már csak a Tisza folyóban és annak mellékfolyóin található meg a kérészek legnagyobbika a (Polingenia longicauda). Emiatt a Tisza folyó jelképévé is vált e különleges rovar faj. Az érzékenysége és szűk tűrőképessége miatt pedig (mivel a lárvák csak rendkívül tiszta és oxigéndús vízben képesek fejlődni) a Tiszta víz szimbólumaiként is szokás emlegetni a Tiszavirágokat. 
Bugány János fotója

A tiszavirág a kérészek rendjébe tartozó rovarfaj, mely rövid élete során násztáncot repül, majd mielőtt elpusztulnának, a nőstények a Tisza vize felett rakják le petéiket. A tiszavirág lárvája 3 évig fejlődik, eközben mintegy 20-szor vedlenek. Az imágók zöme egy napon fejlődik ki és kezdi meg pár órás életét. Rajzásuk különleges látványt nyújt, nászrepülés után pedig elpusztulnak, tetemük a folyó vizét szinte teljesen betakarja, mintha „kivirágozna" a Tisza.

Csudai Sándor fotója

A kérészek évente csak egyszer tapasztalható rajzása és násza rendkívül látványos, a nászrepülés során a hímek a levegőben párosodnak a nőstényekkel, majd rövid időn belül elpusztulnak. A tömeges rajzás a Tiszán rendszerint 3-4 napig, legfeljebb egy hétig tart.

A lemenő nap költői sugarában több millió rovar tartózkodik ilyenkor egyszerre a levegőben. Ezek lassan repülnek és keverednek. Olyan, mintha kis fénypöttyök tarkítanák az eget és a parti fákat.

Bugány János

Kiemelt figyelmet fordítanak a Tisza élővilágára a hatóságok. Különösen a védett fajokra. A Tisza szegedi szakaszán például már pénteken megkezdődött a Tiszavirágzás, amelynek védelme közös érdek. E ritka rovar csak így tud fennmaradni.

Csudai Sándor fotója

A különleges, kizárólag a Tiszán, annak mellékfolyóin és a Tisza-tavon előforduló kérészfaj természetvédelmi értéke példányonként 10 ezer forint. Gyűjtése élő és elhullott állapotában egyaránt tilos. A tiszavirág hazai állományára fokozott veszélyt jelentenek azok, akik horgászathoz gyűjtik be őket.


Fotók: MTI - Bugány János / Csudai Sándor - Magyar Hírlap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni." ~ Mark Twain ~

Világtérkép első bliccre - akár már két vonalból! (képriport)

A szubjektív térképek hőskorszakát éljük és most egy nagyon szerethető műfajra bukkantunk! :)

Az egyik legszebb természeti jelenségünk: szállnak a darvak hazánk felett! (képriport)

Jó lenne, ha minden magyar ember legalább egyszer tanúja lehetne ennek a világraszóló látványosságnak, amiért nem kell a Föld valamely távoli szegletébe utaznunk!

Íme a tó, ami minden évben eltűnik, majd újraszületik!

Festői látványt nyújt az évente eltűnő, majd felbukkanó tó Ausztriában.

Mióta nem hiszed magadról, hogy valóban szép vagy? Egy felrázó kisfilm, amit minden hölgynek látni kéne (+videó)

A nők maximum 4%-a vallja magát szépnek. Vagyis 10 nőből minimum 9 nincs tisztában azzal, milyen sugárzó valójában. Most azonban méltó helyére emeljük a valódi szépséget!


NAPI BOLDOGSÁG