Óriási kavalkádnak tűnő, ide- oda röpdöső rovartömeg: a Kárpát-medence leglátványosabb kérész rajzását láthatjuk a Tiszánál és a Tisza-tónál, idén júniusban is. Itthon rendszeres program, de Európában igazi kuriózumnak számít, hiszen máshol nem látható jelenség.
Csudai Sándor fotója Nevével ellentétben nem növény, hanem állat a Tiszavirág. Az álrecésszárnyú rovarok rendjébe és a kérészek osztályába tartozik. Régebben rendkívül elterjedt volt. Egész Európa szerte megtalálható volt a folyókban és közönségesnek számított.
A modern mederszabályozások és a vízszennyezések következtében meglehetősen beszűkült az életterük. Ma már csak a Tisza folyóban és annak mellékfolyóin található meg a kérészek legnagyobbika a (Polingenia longicauda). Emiatt a Tisza folyó jelképévé is vált e különleges rovar faj. Az érzékenysége és szűk tűrőképessége miatt pedig (mivel a lárvák csak rendkívül tiszta és oxigéndús vízben képesek fejlődni) a Tiszta víz szimbólumaiként is szokás emlegetni a Tiszavirágokat.
Bugány János fotója A tiszavirág a kérészek rendjébe tartozó rovarfaj, mely rövid élete során násztáncot repül, majd mielőtt elpusztulnának, a nőstények a Tisza vize felett rakják le petéiket. A tiszavirág lárvája 3 évig fejlődik, eközben mintegy 20-szor vedlenek. Az imágók zöme egy napon fejlődik ki és kezdi meg pár órás életét. Rajzásuk különleges látványt nyújt, nászrepülés után pedig elpusztulnak, tetemük a folyó vizét szinte teljesen betakarja, mintha „kivirágozna" a Tisza.
Csudai Sándor fotója A kérészek évente csak egyszer tapasztalható rajzása és násza rendkívül látványos, a nászrepülés során a hímek a levegőben párosodnak a nőstényekkel, majd rövid időn belül elpusztulnak. A tömeges rajzás a Tiszán rendszerint 3-4 napig, legfeljebb egy hétig tart.
A lemenő nap költői sugarában több millió rovar tartózkodik ilyenkor egyszerre a levegőben. Ezek lassan repülnek és keverednek.
Olyan, mintha kis fénypöttyök tarkítanák az eget és a parti fákat.Bugány János Kiemelt figyelmet fordítanak a Tisza élővilágára a hatóságok. Különösen a védett fajokra. A Tisza szegedi szakaszán például már pénteken megkezdődött a Tiszavirágzás, amelynek védelme közös érdek. E ritka rovar csak így tud fennmaradni.
Csudai Sándor fotója A különleges, kizárólag a Tiszán, annak mellékfolyóin és a Tisza-tavon előforduló kérészfaj természetvédelmi értéke példányonként 10 ezer forint. Gyűjtése élő és elhullott állapotában egyaránt tilos. A tiszavirág hazai állományára fokozott veszélyt jelentenek azok, akik horgászathoz gyűjtik be őket.
Fotók: MTI - Bugány János / Csudai Sándor - Magyar Hírlap