Vannak, akik miután túljutottak a kötelező iskolai múzeumlátogatásokon, messziről elkerülik ezeket a jeles műintézményeket. Mások csak akkor keresnek fel egy kiállítást, ha az kifejezetten az érdeklődési körükbe vág: ha közlekedési, hadtörténeti, technológiai, esetleg egy kedvenc festőt bemutató tárlatról van szó. A múzeumokban való bóklászást kevesen sorolják az izgalmas programlehetőségek közé. Hogy ez miért is alakulhatott így, vajon a nevezett intézményeknél keresendő az ok, vagy éppen az emberek portáján lenne érdemes kutakodni, abba most inkább nem merülnénk bele.
A lényeg az, hogy a júliusban megnyitott Sörárium azoknak is kellemes kikapcsolódást nyújt, akik egyébként nem múzeumba szoktak hétvégi programot szervezni maguknak.
Erre 7 jó ok is van:
1. Maga a sör!
A folyékony kenyér Magyarország legnagyobb mennyiségben fogyasztott alkoholos itala, a sörkultúránk mégis gyerekcipőben jár a boréhoz képest. Az utóbbi években azonban a kézműves sörök forradalma végre elindította a pozitív változást. Itt volt az ideje, hogy a sör története is méltó szentélyt kapjon.
Érdemes megismerni, mennyi fontos tudományos áttörést köszönhetünk a sörfőzésnek, és hogy milyen szabályok, rítusok és mítoszok kapcsolódtak a folyékony kenyérhez az elmúlt hatezer évben.
2. Interaktív, 21. századi kiállítás
A Söráriumban nem csak illedelmesen bandukolhatunk a kiállított gépezetek és a vitrinek között, mint egy hagyományos múzeumban, hanem nagyméretű, érintőképernyős asztalok és egyedi fejlesztésű táblagép alkalmazások segítségével merülhetünk el a sör történetében, vagy éppen kinect navigációt használó világtérképen nézhetünk körbe a világ fontos sörmárkái között. Egyszóval a Sörárium éppen olyan, amilyennek a digitális korban egy kiállításnak lennie kell.
3. A látványfőzde és a kézműves sörözője
Meglehetősen kegyetlen hely lenne egy olyan sörmúzeum, amely szomjasan bocsájtja el látogatóit. De a Sörárium nem hagy cserben senkit, éttermében kézműves sörök és gasztronómiai különlegességek segítségével pihenhetjük ki a kultúrtörténeti kalandozást. A látványfőzdében pedig élőben is megtekinthetjük a folyékony kenyér előállításának folyamatát.
4. Egyedi, steampunk atmoszféra
Vannak, akik szerint a hagyományos múzeumokban nem is magától a tárlattól fárad el az ember, hanem azoktól a steril, lélektelen termektől, amelyekben el vannak szórva a kiállított tárgyak. A Söráriumnak ezzel szemben markáns hangulata van, a szolnoki Városháza pinceszintjén steampunk jellegű stílusban alakították ki, amely tökéletesen illeszkedik a sörfőzés atmoszférájához.
5. Gyerekkel is lehet jönni
A hazánkban megivott sör jelentős részét családos emberek fogyasztják el. A Sörárium természetesen rájuk is gondolt: külön gyermekfoglalkoztatót várja a kicsiket, míg a család idősebb tagjai bejárják a kiállítást.
6. Ezt nem a sörmultik csinálták
Magyarországon eddig kizárólag olyan sörtörténeti kiállítás létezett, amelyet az egyik nagy sörgyár hozott létre az üzeme területén. A Sörárium ezzel szemben teljesen márkafüggetlenül mutatja be a folyékony kenyér történetét.
7. Egész napos programot is lehet kerekíteni belőle
A Sörárium közelében rövidesen, szeptember 1-jén megnyílik egy másik különleges kiállítás: a magyar katonai repülés és légvédelem történetét bemutató RepTár, ahol nemcsak a régi repülőgépeket, lövegeket és rakétákat nézhetjük meg, hanem szimulátorokkal és 4D moziban élhetjük át a repülés élményét. A két múzeum meglátogatását érdemes összekapcsolni, így tartalmas, egész napos programban lehet részünk Szolnokon.