A világ leghíresebb húsvéti tojásai: a Fabergé-remekművek (képriport)

Ma, azaz húsvétvasárnap kezdődik el a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, a húsvét – a vallási vonatkozások mellett a tavaszvárás, a tavasz eljövetele is ehhez a mozgó ünnephez kapcsolódik. Idén nem locsolóversekkel, hagyományok ismertetésével, vagy ételtippekkel készültünk nektek, hanem a legismertebb húsvéti tojások történetével. Jöjjenek a Fabergé-remekművek!


Ajándék, egy kis meglepetéssel

A Fabergé-tojások ma már műkincsnek számítanak – névadójuk, Peter Carl Fabergé III. Sándor cár megrendelésére kezdte el készíteni őket. Oroszország uralkodója húsvét alkalmából valami különlegessel szerette volna meglepni feleségét, Marija Fjodorovnát: olyan ajándékot kért a francia aranyművestől, amely utal az ünnepre, ugyanakkor meglepetéssel is szolgál. 

Peter Carl Fabergé (1846-1920) - francia hugenotta családból származott, édesapja is ékszerész volt. 1882-ben lett ékszerészmester, ekkor vette át ugyanis a családi vállalkozást. 

Marija Fjodorovna és III. Sándor - III. Sándor 1881-ben lett Oroszország cárja, és egészen haláláig uralkodott. A trónon fia, II. Miklós követte 1894-ben, aki szintén Fabergé megrendelője volt.


Fabergé sokáig törte a fejét, majd arra jutott, hogy egy tojással fog előrukkolni, amelynek a belseje valamilyen apróságot rejt. Az első műremek 1885-ben készült el tömör aranyból, fehér zománcréteggel. A „héj” alatt egy miniatűr tyúk lapult, amely nyitáskor a cári korona mását mutatta meg. A tojásnak olyan nagy sikere volt, hogy Fabergé ezután minden évben gyártott egyet III. Sándornak - az uralkodó halála után pedig fiának, II. Miklósnak is. 

1885 - A legelső tojás


Díszek, drágakövek, motívumok

A kiváló "belépő" után Fabergé-t hivatalos cári ékszerésszé nevezték ki, és minden költségét állami pénzből finanszírozták. A tojásokkal bőven volt munka: akár egy évig is eltartott egy-egy darabnak az előállítása. Bár a cár nem szólt bele a munkafolyamatokba, azt kikötötte, hogy minden dobozban lapuljon egy meglepetés. Az aranyművesnek évről évre kreatívabbak kellett lennie: egyre bonyolultabb motívumokkal dolgozott, variálta a díszeket, az anyagokat, a drágaköveket. 

1897 - II. Miklós koronázása
1912 - Cárevics

1894 - Reneszánsz

1892 - Rácsos gyémánt


A tojások nem csak szépségük miatt érdekesek, hanem azért is, mert némelyik bizonyos eseményeket jelenít meg. Fabergé II. Miklós megkoronázását, a Transzszibériai vasút építését, a Napóleon elleni csata 100. évfordulóját, a szokatlanul hideg 1912/13-as telet, és a Romanovok uralkodásának 300. évfordulóját is „tojásban mondta el”.

1911 - A tizenötödik évforduló

1898 - Gyöngyvirág

1901 - Gatcsina Palota

1915 - Vörös kereszt


Mozifilmbe illő kalandok

Az aranyműves több mint 30 éven keresztül, 1885-től 1917-ig készítette a tojásokat a cári családnak, összesen 52 darabot, amelyből csupán 45 vészelte át a történelem viharait. Későbbi sorsuk filmbe illően fordulatos: egy részük eltűnt, kilenc darab a médiamágnás Forbes családhoz került, amiket később 80-120 millió dollárra becsült áron vásárolt meg egy orosz üzletember. Számos tojás pedig múzeumoknál, vagy magángyűjtőknél van (például Anglia királynőjénél, Erzsébetnél). 

1913 - Babérfa

1895- Rózsabimbó

1917 - Karéliai nyírfa


Időnként azonban újabb és újabb darabok kerülnek elő az ismeretlenség homályából, hogy aztán rekordidő alatt, rekordáron keljenek el különböző árveréseken. Kiváló példa erre egy amerikai férfi története, aki a bolhapiacon, mindössze 8 ezer fontért jutott hozzá az egyébként 20 millió fontot érő kincshez. Fogalma sem volt, milyen érték van a kezében, ezért úgy döntött, eladja. Az üzlet azonban nem sikerült, így a tojás a konyha egyik polcára került.  

1907 - Rácsos rózsák

1912 - Napóleoni

1902 - Lóhere


A férfi 2012-ben, az internetről tudta meg, mit is tárol a lakásában. Elvitte egy műkereskedőhöz, aki megerősítette, hogy valóban egy Fabergé-tojásról van szó. A férfi a földre rogyott ámulatában, majd belevéste a dátumot abba a székbe, amiben a műkereskedő ült - így akart emlékezni arra a napra, amikor megváltozott az élete. 

1906 - A moszkvai Kreml

1891 - Azov emlékére

1917 - Csillagkép (Fabergé utolsó, befejezetlen műve)


Ezekkel a csodákkal kívánunk kellemes ünnepeket, sok locsolóval, piros tojással, sonkával és napsütéssel!


Szerző: Kiss Gréta – Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Virágtenger az asztalra: gyönyörű virágok, amik nélkül nem múlhat el a húsvét!

Csempészd be a tavaszt az otthonodba mesésen illatozó, könnyen elkészíthető virágkompozíciókkal, hogy gyönyörű legyen a húsvéti asztal, amikor körülüli a család. Mutatjuk a (szerintünk) legjobb húsvéti virágokat, és tippjeinket!

alapanyag, ami nem hiányozhat a konyhádból húsvét előtt

Ja, és az sem elhanyagolható, hogy a húsvéti ünnep közeledtével igen jól mutatnak majd az ünnepi asztalunkon, mert finomak, szezonjuk van és nagyon jól mennek a sonkához, tojáshoz!

Tippek, hogy túléljétek a húsvét utáni időszakot

Az ünnepek alkalmával mindenki hajlamos egy kicsit bűnözni. Ugyan, még egy szelet sütemény, vagy egy kis bor még nem árthat, másnap pedig rémesen érezzük magunkat miatta. Mi a teendő ebben az esetben? Erre hoztunk néhány tippet!

Eljött a "vízbehányó hétfő" - idén ezekkel a versekkel érdemes locsolni!

Ha a hagyományos "zölderdőbenjártam" már lejárt lemez, akkor itt van pár nagyszerű versike az idei évre. :)

Húsvét: ünnepkör és hagyomány egyben

Ez a vándorló ünnep sokak számára csak a csokitojások és nyuszik időszaka. De honnan ered, és hogyan határozzák meg az időpontját?


NAPI BOLDOGSÁG