Teszteld a helyesírásodat: 10+1 magyar szó, amit a legtöbben rosszul használnak...Te a kivételhez tartozol?


Nem vagyunk sokan. A becslések szerint 17 millióan beszélik a magyar nyelvet, ebből pedig körülbelül 15 millió lehet a magyar anyanyelvű személyek száma. Így talán nem is szükséges elmagyarázni azt, hogy miért kell óvnunk és továbbadnunk. Ám mindenki, - mi is - követünk el hibákat: gyakran találunk ki új, addig még soha nem létező szavakat, vagy csupán rosszul használjuk azokat, sok esetben rosszul is írjuk, ám még az is előfordul, hogy hozzá költünk egy-egy betűt.



Most eljött az idő, hogy tiszta lapot kezdjünk, és számba vegyük azokat a szavakat, amelyek helytelenül kerültek be a köztudatba, vagy éppenséggel valamilyen okból kifolyólag rosszul használjuk őket:

1. Olyan szó, hogy kaukció nem létezik. A helyes forma a kaució, amely magyarul valamilyen óvadékot jelent a legtöbb esetben.

2. A rubrika egy latin eredetű szó, amely rovatot, hasábot jelent. Még véletlenül se ejtsük vagy írjuk rublikának.

3. Ezt a szót mindig elrontjuk. Nem mindíg, hanem mindig.

4. Egyenlő vagy egyelő? Attól függ! A tortát egyenlő szeletekre vágjuk, ám egyelőre még nem akarunk süteményt készíteni.

5. Gyakran mondjuk azt is, hogy meginvitálunk valakit valahova. Ám ez is helytelen. Meghívjuk, vagy hozzánk invitáljuk.

6. Ledegradál. Újabb helytelen forma. Degradálunk vagy leminősítünk valakit.

7. Olyan szó sem létezik, hogy leamortizál. A helyes alakja: amortizál.

8. Légyszíves vagy légy szíves? Az utóbbi a helyes. A légyszíves, légyszi, léccives, lécci mind helytelen alakok.

9. Nyitva tartás vagy nyitvatartás? A külön írt forma a helyes. Csupán akkor írhatjuk egybe, ha nyitvatartási időről beszélünk.

10. Elsején? 1-én? 1-jén? 1.-én? Az évet és a napot jelölő számjegyekhez a toldalékok pont nélkül, kötőjellel kapcsolódnak. A legtöbb esetben ez egyszerű: 12-én, 3-ától, stb. Azonban az elseje kivételt képez. Sokszor láthatjuk leírva, hogy 1-én vagy akár ponttal 1.-én. A jelenleg érvényben lévő szabályzat szerint a helyes alak viszont az 1-jén, 1-jei, 1-ji.

10+1. Sokan nem tudják, hogy a helység és a helyiség között különbség van. A helység jelentése kisebb település, míg a helyiség jelentése meghatározott célra kiadott épületrész, például kamra, fürdőszoba, sufni. Tehát nem mindegy!

Számos olyan szó vagy kifejezés van még, amelyet helytelenül használunk, ám úgy gondoltuk, hogy ezek a leghasználatosabbak és legelterjedtebbek. Most azonban, hogy minden a helyére kerül, valószínűleg már nem lesz problémánk a helyesírással. Legyünk kritikusak magunkkal és másokkal szemben is az anyanyelvünk helyesírására, hiszen rajtunk kívül más nemzetek nem fognak vigyázni arra.
Óvjuk meg!

Alig akad olyan árnyalat, melyet hajlékony, rugalmas, gazdag nyelvünkön ma nem fejezhetnénk ki. /Kosztolányi Dezső/


Hogy mit gondolnak a külföldiek a magyar nyelvről? Ebből a cikkünkből az is kiderül:
Íme a "nyelvek varázsgombája" - avagy a magyar külföldi szemmel!


Szilágyi-S. Erika /Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Év végi agytakarítás: 8 dolog, amit még idén pucolj ki az életedből!

Az utóbbi időben többször is felvetődött, hogy az emberek miért tesznek különös dolgokat akkor is, ha attól cseppet sem lesznek sem boldogabbak, sem elégedettebbek, sőt egyenes károsan hatnak rájuk ezek a szokások.

Ingyen szállhatunk meg olasz vendégházakban - egy feltétellel

La Settimana del Baratto. Magyarul Barter Hét. Így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszállóban ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni. A szó legszorosabb értelmében - írja a Condé Nast Traveler.

100 évesen kertet művel és állatokat tart az egykori lágerszakács

Vaskor István- a vidék újságírója, a Sokszinú Vidék magazin munkatársa készített egy csodálatos interjút. Alanya egy olyan ember, akinek élete mindannyiunk előtt példaként lebeghet. Csodálatos interjú kitartásról, élni akarásról, hűségről.

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Egy zene, ami bámulatosan csökkenti a stresszt

A krónikus szorongás milliók életét keseríti meg nap mint nap a világon. Kutatás igazolta, ez a dal egészen elképesztő hatást gyakorol a stresszes állapotra. Úgy lazít el és nyugtat meg, hogy szinte észre sem veszed, csak az tűnik fel, hogy sokkal jobban vagy. Ugye, máris meg kell hallgatnod? Csak biztatni tudunk rá.


NAPI BOLDOGSÁG