"Miért van inkább valami, mint semmi?"

Világegyetem a semmiből - könyvben is


Világegyetem a semmiből, avagy miért van inkább valami, mint semmi címmel tartott Lawrence Krauss asztrofizikus 2009 őszén nagy sikerű előadást, amelyet azóta több mint egymillióan láttak a YouTube-on, és amely most könyv formájában is megjelent. A világegyetem eredetéről és évbilliók múlva várhatóan bekövetkező végéről szóló, mindössze kétszáz oldalas könyvhöz utószót író Richard Dawkins evolúcióbiológus szerint Krauss "a kozmológia Woody Allenje".  A videomegosztón elérhető előadás népszerűsége is igazolja, hogy az amerikai fizikusnak különleges képessége van arra, hogy elméleteit elegáns, érthető és élvezetes formában adja elő.  Az Arizonai Állami Egyetem professzora végigvezeti az olvasót az asztrofizika elmúlt száz évének korszakalkotó megállapításain, amelyek ahhoz a következtetéshez vezették, hogy a világegyetem a semmiből keletkezett "tervezés, szándék és cél nélkül", és az a sorsa, hogy visszatérjen ebbe a kietlen, hideg, sötét űrbe. Krauss számára az isten nélküli világegyetem lehetősége "éltető", nem ijesztő. "Arra sarkall minket, hogy saját tetteinknek adjunk értelmet, és rövidke létünkből a legtöbbet hozzuk ki" - írja.

A híres előadás felvétele, sajnos egyelőre csak angol nyelven elérhető. 

A kétezer éves thébai múmia titkait fedte fel a CT-vizsgálat



A kétezer éves thébai múmia titkait fedték fel az Edinburghi Egyetemen elvégzett CT-vizsgálatok. A múmiát 1857-ben adományozta a Skót Nemzeti Múzeumnak Alexander Rhind fiatal egyiptológus, aki az ősi Thébában, mai Luxorban végzett feltárásokat. Korábbi vizsgálatok során már kiderítették, hogy a múmiát borító pólyákat nem kátránnyal, hanem méhviasz és gyanta keverékével itatták át - olvasható a The Archaeology News Network régészeti hírportálon. A Kr.e. 10-ből származó Rhind-múmia CT-vizsgálatát az Edinburghi Egyetem radiológusai végezték el. A szakemberek 0,5 milliméteres szeletekre "bontották" fel a kétezer éve élt thébai asszonyt, aki fiatalon, 25-29 éves korában távozott az élők sorából. A koponyájára egy kiterjesztett szárnyú arany szkarabeuszt helyeztek a balzsamozók, a gyomrába pedig egy másik fémlemezt. Az elhunyt jobb kezében egy tekercset szorongat, amely esetleg a Halottak Könyve lehet. A komputeres tomográfia során nem sikerült viszont megállapítani a halál okát. "Ha nem halottról lenne szó, azt mondhatnánk, hogy tökéletes egészségi állapotnak örvendett - semmilyen betegségre, vagy sérülésre, csonttörésre utaló jelet sem sikerült felfedezni. Még a fogai is feltűnően egészségesek, bár vannak arra utaló apró jelek, hogy esetleg fogfájás kínozhatta" - hangsúlyozta Jim Tate, a Skót Nemzeti Múzeum kutatási és konzerválási osztályának vezetője. Nagy valószínűséggel valamilyen banális fertőzés végezhetett az asszonnyal, például tüdőgyulladás. A Rhind-múmiát bemutatják a Skót Nemzeti Múzeum nagyszabású nemzetközi kiállításán. A Lenyűgöző múmiák című tárlat látogatói megismerhetik az ókori egyiptomiak halotti rítusait, a túlvilággal kapcsolatos hiedelmeiket és a holttestek tartósításának módszereit is.

A londoni Science Museum látogatói 3D-s arcképüket adhatják a tudománynak


undefined
A londoni Science Museumban található Én 3D-ben standon kamerák sorozata készít felvételt a vállalkozó kedvű látogatókról, hogy azután megépítse a képekből az illető 3D-s arcmását.  A résztvevőkről készült 3D-s felvételek nem csak izgalmas játékként funkcionálnak, hanem klinikai vizsgálatokra is felhasználják őket, hogy tanulmányozásuk segítse a veleszületett arckoponya-torzulásokkal élők plasztikai műtétjét és kezelését - olvasható a BBC hírportálján. "Nagyon egyszerű eljárás, kilenc szimultán működő kamera és némi programfejlesztés segítségével áll elő a 3D-s felvétel" - magyarázta Chris Abela, a Great Ormond Street-i kórház arckoponyára szakosodott sebésze. Elkészült 3D-s arcmásuk felhasználásával a látogatók bármely szögből és nézőpontból megnézhetik "magukat", virtuális krokodil- vagy zebrabőrbe bujtathatják ábrázatukat, ám cserébe beleegyező nyilatkozatot kérnek tőlük, amelyben hozzájárulnak a felvétel kutatási célú hasznosításához is. "Ez lesz az arcformák eddig összegyűjtött legnagyobb nemzetközi adatbázisa. London tökéletes hely arra, hogy a globális népesség körében előforduló változatos arcjellegzetességeket rögzítsük" - tette hozzá Allan Ponniah, a Great Ormond Street-i kórház sebésze, akinek ötletéből megszületett az idén április 10-éig futó múzeumi projekt.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

3 millió forintból egyetlen nap alatt megépült a jövő lakóháza

Oroszországban házat "nyomtattak". Avagy: már nyomtatják a jövő házait! 38 négyzetméter pedig tényleg ennyibe kerül...

Eleven fények: amikor az erdő világít +VIDEÓ

Az élőlények fénykibocsátó tudománya, a biolumineszcencia egyszerre mindennapos és varázslatos jelenség.Varázslatos, hiszen gyönyörű látvány, amikor egy kis állat földereng, ragyogni kezd az éjszakában...

Válassz egy színt és tudd meg, hogy mit árul el a rólad!

Érdekel, hogy mit is jelent a személyiségedre nézve a kedvenc színed? Olvass tovább és tudd meg a titkot!

Magyar lehet az év természetfotósa!

965 óta minden évben megrendezésre kerül az Év Természetfotósa verseny, melynek finalistái elképesztő fotókkal versengnek a győzelemért, melyre egy magyar fotós munkája is esélyes!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.


NAPI BOLDOGSÁG