Európa-szerte varázserővel ruházták fel és titokzatos hagyományok övezték a bodzát, míg gyógynövényként való használata szinte egyidős az emberiséggel. Gyógyhatásainak se szeri se száma, a talajt is javítja, finom illatú, esztétikus és bárhol megterem. Úton útfélen láthatjuk, érezhetjük, hogy bizony idén is eljött a bodzavirág szezonja.
A növény egyik gyógyhatású része a virágzat, amely elsősorban flavonoidokat, szaponinokat, A-, B-, és C-vitamint, folsavat, vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, és foszfort is tartalmaz. A bodza friss terméseiben szerves savak mellett cukrok és C-vitamin is van. A virág sokféle hasznosítása ismert. A bodzatea nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó teakeverékek alkotója lehet, a virágzatból frissítő üdítőital készíthető. A termése gyümölcssavakat, vitaminokat, cseranyagot, antocián-festékeket tartalmaz.
Virágzatát már most május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjthetjük. A virágzat szedését akkor kell elkezdeni, amikor a virágtányér, azaz a bogernyő szélén lévő virágok kinyíltak és a középsők még bimbósak. A bodza virágzatát csak száraz időben szabad gyűjteni, ugyanis ha esőtől vagy a harmattól nedves virágzatokat gyűjtjük, akkor a virágok szárítás közben megbarnulnak. A forgalmas utakat ugyancsak kerüljük el, hiszen a kipufogógázokból származó anyagok felhalmozódnak a növényekben.
Még nem késő, hogy saját bodzaszörpünk legyen idén nekünk is!
Ha kosárkánk megtelt a szükséges bodzatányérokkal (minél több, annál jobb) máris hozzáláthatunk a szörp manufaktúránkhoz. A bodzaszörp egyszerűen elkészíthető, egészséges és főleg nyáron kellemesen frissítő hatású ital. Nem igényel sok időt és munkát, viszont garantáltan nagyon ízletes végeredményt kapunk.
Bodzaszörp recept tartósítószer nélkül
Hozzávalók:
1. 2 l víz
2. 15-20 bodzavirág
3. 2 citrom
4. 1,80 kg fruktóz (vagy 2 kg kristálycukor)
5. 5 dkg citromsav
Ha a bodzavirág szép tiszta, lemosni sem kell, és akkor a legértékesebb virágpor is rajta marad. Keverjük össze 2 l vízzel, tegyünk bele 2 db karikára vágott citromot. Takarjuk le vékony anyaggal, majd 2 napig hagyjuk állni hűvös helyen. Közben néhányszor keverjük meg. 2 nap múlva szűrjük le, majd főzzük össze a fruktózzal (vagy cukorral) és a citromsavval. Töltsük bele az alaposan megtisztított üvegekbe, jól zárjuk le, és tegyük száraz dunsztba, azaz egy edényben, meleg takarók között hagyjuk 2-3 napig.
Tudtad, hogy...
Európa néhány országában a palacsintatésztába mártott és forró olajban kirántott bodzavirágzat a különleges csemegék közé tartozik.
Ha a virágját borba áztatják, annak muskotályszerű ízt kölcsönöz.
A bodza bogyójából bort és pálinkát is készítenek.
A bodzából házilag pezsgő is készíthető.
A citromból készült limonádé ízesíthető 1-2 darab bodzavirágzattalNéhány további egyszerű tipp felhasználásához:
Frissítő limonádé: limeból és citromból elkészített limonádédba tegyél egy-két bodzavirágot, s hagyd benne pár órára. (a vastag zöld száraktól szabadítsd meg!) Érdekes muskotály ízt kölcsönöz italodnak, az összes gyógyító hatásával együtt. (Mindezt megteheted egy finom pohár fehér borral is, amelyet szintén muskotályossá varázsol.)
Bodzavirág palacsintatésztában: keverd be a kedvenc palacsintatésztád, de hagyd picit sűrűbbre. Mártsd bele a virágot és süsd ki forró olajban! Mikor még forró, szórd meg egy kis fahájjal!
Hihetetlen illata és íze van, próbáld ki Te is!
Szerző: Pozitív Nap